INWESTYCJE

Obwodnica Wąchocka rośnie w oczach. Jakie roboty wykonali już drogowcy? Zdjęcia z terenu i lotu ptaka

2023-04-24 15:42

Zgodnie z planem przebiega budowa obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej numer 42. Prace ziemne są tam już na półmetku, a do tego drogowcy szykują się też do innych robót.

Roboty na budowie obwodnicy Wąchocka prowadzone są od ubiegłego roku. Ze względu na zróżnicowanie terenu na rożnych odcinkach trwają inne prace. Wiadomo już jednak, że zaawansowanie robót ziemnych sięga około 50 procent.

Okolice Wąchocka placem budowy

- Równolegle prowadzone są roboty bitumiczne. Na kilku fragmentach dwujezdniowej trasy głównej o łącznej długości około 3 km ułożona została podbudowa bitumiczna, a na dwóch kilometrach warstwa wiążąca nawierzchni - informuje Małgorzata Pawelec, rzecznik kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Obecnie trwają prace przy budowie sześciu obiektów mostowych w miejscowościach Parszów, Wielka Wieś i Rataje oraz dwóch przepustów Ratajach. - W tym roku rozpoczęła się budowa górnego przejścia dla zwierząt dużych typu zielony most na początkowym odcinku inwestycji. Obecnie trwa zbrojenie fundamentów - zaznacza Małgorzata Pawelec.

Kiedy powstanie obwodnica Wąchocka?

Przypomnijmy, że obwodnica Wąchocka realizowana jest w systemie projektuj i buduj w ramach rządowego "Programu budowy 100 obwodnic". W ramach inwestycji wybudowana zostanie dwujezdniowa droga o długości ok. 11,7 km biegnąca nowym śladem, omijająca Parszów po stronie północnej, a Wąchock po południowej.

Dzięki inwestycji ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z miasta, przez co poprawi się bezpieczeństwo oraz komfort życia mieszkańców Wąchocka. Łatwiejsza będzie również obsługa ruchu turystycznego na słynącym z zabytków i atrakcji terenie. Równocześnie znacznie skróci się czas podróżowania drogą krajową nr 42, komunikującą węzeł drogi ekspresowej S7 w Skarżysku-Kamiennej ze starachowicką strefą przemysłową i dalej z drogą krajową nr 9 w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i woj. podkarpackiego. 

Zgodnie z kontraktem zakończenie budowy obwodnicy Wąchocka planowane jest w listopadzie 2024 roku.

Ma ponad pół kilometra! Oto najdłuższy blok w Warszawie