GALERIA ZDJĘĆ

Pierwszy sklep społeczny działa w Kielcach

2024-10-15 10:35

Pierwszy w Kielcach i regionie sklep społeczny powstał przy ulicy Piekoszowskiej 32 B w stolicy regionu. Pracę w nim znalazło sześć osób niepełnosprawnych. Działalność to zasługa fundacji Dogadanka.

Jak zrodził się pomysł na powstanie sklepu?

-Ten pomysł długo kiełkował w naszych głowach. Zawsze staramy się łączyć wiele elementów w naszej fundacji. Po pierwsze to wspieranie osób z niepełnosprawnościami, a druga - to idea dbałości o środowisko i pokazywanie, że biznes może być odpowiedzialny społecznie. Tutaj udało nam się połączyć te dwie płaszczyzny - mówi Aleksandra Bąk z fundacji Dogadanka.

Jak działa sklep?

Sklep działa na zasadzie charity shopu. Fundacja pozyskuje darowizny rzeczowe od osób prywatnych i od firm, rzeczy te są później sprzedawane w sklepie społecznym. Dogadanka stawia na ideę ponownego wykorzystania rzeczy, które przestały być potrzebne. Można tu oddać ubrania, domowe sprzęty czy nietrafione prezenty, które znajdą nowych właścicieli.

- W sklepie znajdziemy ubrania, bibeloty, książki, sprzęt domowy. To nie tylko forma recyklingu, ale także sposób na tworzenie unikatowych rzeczy z poszanowaniem dla środowiska, minimalizując marnotrawstwo. Chcemy dawać przedmiotom drugie życie, bo w ten sposób robimy coś dobrego dla innych i dla środowiska - mówi Aleksandra Bąk.

W sklepie pracuje sześć osób z niepełnosprawnościami. - Często osobom z niepełnosprawnościami trudno jest znaleźć pracę na otwartym rynku pracy. Pracodawcy mają trudności w tym, żeby dostosować i utrzymać miejsce pracy mimo wielu zachęt np. z PFRONu. To jest trudne. To miejsce daje możliwość aby w przychylnych warunkach dać zatrudnienie sześciu osobom - zaznacza Aleksandra Bąk.

Chcą rozszerzyć działalność

Fundacja ma w planach rozszerzenie działalności. - Przygotowywana jest pracownia szwalnicza, która zajmować się będzie prostym szyciem pościeli dla Zakładów Opieki Leczniczej. Będziemy chcieli prowadzić drobne obróbki krawieckie. Mamy w planach pracownie papierniczą, która zajmować się będzie niszczeniem dokumentów. Chcemy też prowadzić warsztaty papiernicze, żeby zostawiać jak najmniej pozostałości po naszej pracy - zaznacza przedstawicielka fundacji Dogadanka.

Każdy, kto chce przekazać przedmioty, może to zrobić na kilka sposobów – telefonicznie, mailowo lub dostarczając rzeczy bezpośrednio do sklepu w godzinach jego otwarcia od 9 do 17.

WERSJA FB_Świętokrzyskie. Ćwiczenia obronne Kielce-24 na dworcach kolejowym i autobusowym

QUIZ PRL. Kobiety w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
Te popularne w PRL-u perfumy nazywały się jak wykwintne ciasto. O jaki zapach chodzi?
QUIZ PRL. Kobiety w Polsce Ludowej