Spis treści
Ferie zimowe w województwie świętokrzyskim rozpoczną się w poniedziałek 20 stycznia, potrwają do 2 lutego (włącznie z weekendem). Dla dzieci, młodzieży, ale także ich nauczycieli oraz opiekunów będzie to czas odpoczynku, regeneracji sił. Jakiej pogody możemy się spodziewać w drugiej połowie miesiąca?
Jaka pogoda w czasie ferii w świętokrzyskim?
Dla miłośników sportów czy wypraw zimowych prognozy nie są zbyt optymistyczne.
- Należy spodziewać się więcej ciepłych dni, niż tych chłodniejszych - mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Około środy, czwartku 22-23 stycznia do regionu świętokrzyskiego może wprawdzie napłynąć chłodniejsze powietrze z opadami śniegu oraz deszczu ze śniegiem, ale może być to tylko incydent, podobny do tego, który mieliśmy w weekend 11-12 stycznia - dodaje Walijewski w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl.
Więcej będzie mas ciepłego powietrza, więc ferie będą bardziej "jesienno-wiosenne" niż zimowe. Walijewski zaznacza, w modelach pogody na 10 i 14 najbliższych dni są jeszcze rozbieżności, ale w pierwszym tygodniu ferii w świętokrzyskim możemy spodziewać się temperatury powietrza w granicach plus 2-3 stopni Celsjusza w ciągu dnia, natomiast w nocy może spaść nawet do minus 6.
Bezpieczne ferie z IMGW
- Pamiętajmy jednak, że te pogodowe modele potrafią się mocno zmieniać, więc trzeba na bieżąco sprawdzać aktualne prognozy i ostrzeżenia. Będziemy prowadzili akcję "Bezpieczne ferie z IMGW", informując o pogodzie w dni wolne od nauki. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej www.imgw.pl oraz na naszych stronach na Facebooku lub portalu X (dawniej Twitter - przyp. PSta) - zapowiada rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Klimatyczny rezerwat Oczy Ziemi w Świętokrzyskiem - zobacz galerię zdjęć poniżej.
Synoptycy apelują do kierowców
W czasie ferii, podobnie zresztą jak w ostatnich dniach, mieszkańcy świętokrzyskiego będą mieli do czynienia ze zmienną aurą. Ta szczególnie daje się we znaki kierowcom.
- Gdybyśmy mieli pewność, że będzie taka zima, jak jeszcze w latach 70., 80. czy 90. minionego stulecia, spodziewalibyśmy się śniegu, że będzie biało i pogoda stałaby się bardziej przewidywalna. Teraz mamy jednak do czynienia z inną sytuacją. W ciągu dnia mamy temperaturę nieznacznie "na plusie", z kolei nocą minusową, są marznące opady deszczu, oblodzenia, na drogach jest ślisko a to stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno kierowców jak i pieszych. Dlatego zawsze przed wyjazdem powinniśmy sprawdzać aktualne prognozy pogody, szczególnie jeśli jedziemy na południe kraju. Pamiętajmy, że w górach te warunki są jeszcze trudniejsze. Niekiedy trzeba wyruszyć w drogę nawet godzinę wcześniej niż wstępnie planowaliśmy, bowiem przy zmieniających się warunkach ta podróż może nam się znacząco wydłużyć - zauważa przedstawiciel IMGW.