Z regionu

Pożar domu w Rudkach w gminie Nowa Słupia. Pochodził z niego bohater spod Monte Cassino i Tobruku. Ruszyła zbiórka dla pogorzelców

2024-06-14 9:07

Strażacy szykowali się do swojego gminnego święta, w Mirocicach koło Nowej Słupi odbywała się ostatnia próba przed uroczystością. Alarm poderwał wszystkich na równe nogi, ratownicy przerwali paradę i ruszyli gasić płonący dom w Rudkach. To tam przed laty mieszkał Teofil Zieja, bohater walk pod Monte Cassino i Tobrukiem!

Zdarzenie miało miejsce w piątek 31 maja, około godziny 18 na Osiedlu Górnym w Rudkach w gminie Nowa Słupia.

Druhowie przerwali próbę i ruszyli do akcji

Grzegorz Marczewski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Włochy i zarazem szef gminnych jednostek OSP w Nowej Słupi wspomina:

- 1 czerwca mieliśmy zaplanowane gminne obchody Dnia Strażaka, w przeddzień uroczystości, w Mirocicach odbywały się ostatnie próby. Wtedy przyszło zgłoszenie o pożarze w Rudkach. Druhowie musieli przerwać przygotowania do obchodów i ruszyć do akcji gaśniczej - opowiada Grzegorz Marczewski.

Na miejscu paliła się wiata, która przylegała bezpośrednio do domu. W środku przebywał wówczas syn właścicielki, zaniepokojony trzaskiem jaki dochodził od strony dachu. Płomienie już zajęły górną część budynku mieszkalnego, szybka akcja strażaków sprawiła, że na szczęście nie przedostały się one na cały dom.

Pożar gasili druhowie z Mirocic, Sosnówki, Nowe Słupi, Starej Słupi oraz funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach (Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 1).

Trwa zbiórka dla pogorzelców z Rudek

Spłonął dach, mężczyzna ze swoją matką we własnym zakresie i z pomocą straży oraz Urzędu Miasta i Gminy w Nowej Słupi zabezpieczyli dach, postawili tam plandekę. Pozostali na miejscu w swoim mieszkaniu, ale wiadomo, że jest to rozwiązanie tymczasowe. Potrzebny jest remont dachu.

W Rudkach oraz gminie ruszyła zbiórka pieniędzy na pomoc pogorzelcom.

- Wpłatę można dokonać na subkonto OSP Włochy nr 78 1240 4416 1111 0011 2837 9155 z dopiskiem "Pomoc pogorzelcom". Wpłaty będzie można również dokonać u sołtysa Sołectwa Rudki - informuje Grzegorz Marczewski z OSP Włochy.

Teofil Zieja z Rudek. Bohater spod Tobruku i Monte Cassino

W tym domu w Rudkach przed laty mieszkał Teofil Zieja. Kobieta i mężczyzna, którzy obecnie tu pozostali to jego córka oraz wnuk. Zieja urodził się w 1916 roku, zmarł w 1988. W czasie II wojny światowej, w 1944 roku walczył z Niemcami pod Monte Cassino, służył w 3 batalionie saperów, który wchodził w skład Trzeciej Dywizji Strzelców Karpackich (źródło: www.montecassino.eu). Wcześniej, w 1942 roku, uczestniczył też w walkach o twierdzę Tobruk w dzisiejszej Libii (północna Afryka). W tej batalii, wespół z aliantami, brali udział żołnierze Polskiej Brygady Strzelców Karpackich. Teofil Zieja został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Czytaj również:

Świętokrzyskie. Dramatyczna akcja ratunkowa w czasie pożaru DPS w Kielcach