Niebezpieczne zdarzenia na zalewie w Cedzynie. Urzędnicy chcą wprowadzić ograniczenia

i

Autor: Państwowa Straż Pożarna Kielce Do groźnego wypadku w Cedzynie doszło 26 maja.

Wakacje 2024

Niebezpieczne zdarzenia na zalewie w Cedzynie. Będą ograniczenia dla skuterów?

2024-06-13 9:44

Służby w powiecie kieleckim zorganizowały w starostwie spotkanie, w czasie którego rozmawiały o bezpieczeństwie nad wodą w czasie wakacji. Pewne ograniczenia wprowadzono w Cedzynie w gminie Górno.

Spotkanie zainicjował starosta powiatu kieleckiego Tomasz Pleban. Uczestniczyli w nim przedstawiciele gmin Górno i Masłów, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Klubu Morskiego HORN, Klubu Żeglarskiego „Bryza”, Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Kielcach i Stowarzyszenia Rozwoju Inicjatywy Obywatelskiej.

Zwiększyć bezpieczeństwo w Cedzynie

- Każdego roku nad zalewem w Cedzynie dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń. Na szczęście nie doszło jeszcze do wypadku śmiertelnego. Wierzę, że wspólnie z zainteresowanymi uda nam się znaleźć proste rozwiązania, które poprawią bezpieczeństwo – oceniał starosta.

Jeśli chodzi o niebezpieczne sytuacje w Cedzynie, 26 maja tego roku doszło do zderzenia dwóch skuterów wodnych. Jedną z maszyn kierowała 19-latka. Dziewczyna przewoziła swojego znajomego. Drugim ze skuterów podróżowali 19-latek i 17-latka. Jedna z poszkodowanych osób została przetransportowana helikopterem ratunkowym do szpitala. O tym zdarzeniu pisaliśmy tutaj: Groźne zderzenie nad zalewem w Cedzynie

Problem ze skuterami

O potrzebie zapewnienia bezpieczeństwa wypoczywającym w Cedzynie wspominał niedawno w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl Przemysław Łysak, wójt gminy Górno. Problemem do rozwiązania, jak przyznał włodarz, jest ruch skuterów na wodzie. - W zderzeniu z nim nie ma szans żaglówka, kajak, łódka ani osoba pływająca w wodzie. To rodzi niebezpieczne sytuacje i wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Kielcach poszukamy rozwiązania problemu - dodał Łysak. Szczegóły znajdziecie tutaj: Świętokrzyska Madera w Cedzynie koło Kielc szykuje się do sezonu. Jakie atrakcje będą nad popularnym zalewem

Służby starają się o rozwiązania, które zwiększyłyby bezpieczeństwo letników. Takich kroków oczekują także sami letnicy, ratownicy wodni czy kluby organizujące tu zajęcia sportów wodnych.

Częstsze patrole, może strefa ciszy?

Kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w starostwie, Grzegorz Wtykło podpowiadał sposoby na rozwiązanie problemu. Najbardziej drastyczny z nich to wprowadzenie na całym zalewie strefy ciszy. To jednak czasochłonny proces, tymczasem wakacje rozpoczynają się już za parę tygodni, a akwen już jest intensywnie użytkowany.

Komenda Miejska Policji w Kielcach ma częściej patrolować zalew i jego okolice, jeszcze przed 21 czerwca (wtedy zaczynają się tegoroczne wakacje). Urzędnicy chcą też opracować regulamin korzystania z zalewu i wyznaczyć specjalne strefy dla skuterów. W ten sposób zmniejszyłoby się ryzyko ich zderzeń z łódkami, kajakami czy żaglówkami.

Kolejnym rozwiązaniem, jakie proponują służby, byłoby ograniczenie dostępu do tak zwanego slipu - pochylni, która ułatwia wypłynięcie z brzegu na wodę. To w Cedzynie z założenia miało służyć głównie strażakom, ale korzystają z niego też miłośnicy sportów wodnych.

Zalew w Cedzynie koło Kielc jak Świętokrzyska Madera - zobacz galerię zdjęć poniżej.

QUIZ. Jak dobrze znasz Końskie? Sprawdź co wiesz o historii miasta, znanych osobach i miejscach?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywał się biskup krakowski, który w osadzie Końskie wybudował kościół w XIII wieku?
Świętokrzyskie. Rajski Ogród i Arka Noego powstają w Skarżysku-Kamiennej