Spis treści
- Jagiełło na Zamku w Bodzentynie
- Spichlerz, szpital, zabytek
- Zamkowe lochy w Bodzentynie
- Trwa rewitalizacja
Pozostałości zamku znajdują się przy ulicy Słonecznej w Bodzentynie. Budowla powstała w XIV wieku, za czasów biskupa Bodzętego, założyciela Bodzentyna. On doprowadził do budowy drewnianego zamku, ale dopiero jego następca - biskup Florian z Mokrska zbudował murowany, gotycki zamek. Stał on się od tamtej pory siedzibą biskupów krakowskich.
Jagiełło na Zamku w Bodzentynie
Fortyfikacja stanęła na skarpie, nad rzeką Psarką. Jak podają kroniki, 19 czerwca 1410 roku razem ze swoim orszakiem i wojskiem gościł król Władysław Jagiełło, który wracał tędy z pielgrzymki na pobliski Święty Krzyż.
Kolejna przebudowa zamku miała miejsce już w pierwszej połowie XV wieku, po uszkodzeniach, które spowodował pożar części budowli. W kolejnych dekadach, kolejni biskupi rozbudowywali i odnawiali zamek, aż w XVII wieku, za czasów rządów Jana Małachowskiego zyskał formę barokową, zbliżoną do kształtu podkowy. Do dziś zachowała się brama z czerwonego piaskowca, poprzedzona murowanym płotem.
Spichlerz, szpital, zabytek
Pod koniec XVIII wieku zarząd po biskupach krakowskich przejęło tutaj państwo. zamek opustoszał, w kolejnych latach pełnił funkcję spichlerza, szpitala wojskowego, bale urządzali tu bodzentyńscy mieszczanie. Stan budowli pogarszał się, wreszcie w 1902 roku uznano ją za zabytek, który podlega ochronie.
Zamkowe lochy w Bodzentynie
Zamek ma też swoją mroczną historię. Jak czytamy na tablicy informacyjnej przed wejściem na teren ruin, biskup Jan Zadzik w podziemiach więził arian i kalwinów. Jeden z nich miał z głosu zjeść nawet swoje "heretyckie księgi". Do lochów trafił tu również ksiądz Kazimierz Bełza, oskarżony o kradzież złotych z kościoła w podkrakowskich Myślenicach.
Trwa rewitalizacja
Aktualnie ruiny zamku w Bodzentynie nie są dostępne dla zwiedzających i turystów. Trwa tutaj rewitalizacja, obiekt znajdzie się na Szlaku Kultury Benedyktyńskiej. Na efekty prac przyjdzie jeszcze poczekać.
Jak obecnie wyglądają bodzentyńskie, zamkowe ruiny? Zobaczcie w galerii zdjęć powyżej.
Czytaj również:
- Słynna wieża radiowo-telewizyjna na Świętym Krzyżu ma już 60 lat. To najwyższy taki obiekt w Polsce!
- Turyści zwiedzają Święty Krzyż i okolice. Wielu z nich gości u nas po raz pierwszy!
- Piękne widoki ze słynnej wieży na Świętym Krzyżu. Można podziwiać Puszczę Jodłową, miasta i wioski są jak miniaturki!