Ruszą inwestycje drogowe w Kielcach. Co z planowaną wcześniej wycinką drzew?

i

Autor: www.kielce.eu

Z miasta

Ruszą inwestycje drogowe w Kielcach. Co z planowaną wcześniej wycinką drzew?

2024-02-21 21:52

Trwają przygotowania do przebudowy ulic: Klonowej, Piłsudskiego i Orląt Lwowskich wraz ze skrzyżowaniem bpa Jaworskiego z ul. Piłsudskiego i Zapolskiej. Miasto zapewnia, że wycinka drzew zostanie ograniczona do minimum.

Jak informuje Urząd Miasta Kielce, firma Strabag rozpoczęła już przygotowania do przebudowy ulic. Inwestycje będą możliwe dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Ile drzew do wycinki?

- Wsłuchując się w głosy mieszkańców w istotny sposób zmodyfikowaliśmy z wykonawcą pierwotne koncepcje, przez co wycinka została ograniczona do absolutnego minimum. Przewidzieliśmy także przesadzenia drzew oraz nasadzenia kompensacyjne – mówi wiceprezydent Kielc Bożena Szczypiór, cytowana przez stronę internetową Urzędu Miasta kielce.eu.

Przypomnijmy, mieszkańcy tamtych okolic zabiegali u władz o to, aby ocalić jak najwięcej drzew i nie zniszczyć zielonej enklawy.

- W ramach prac przygotowawczych na ulicy Klonowej zostaną usunięte 23 drzewa kolidujące z inwestycją (pierwotnie planowano 48) oraz 10 drzew ze względu na zły stan fitosanitarny. Do przesadzenia zakwalifikowano 4 drzewa. W ramach działań kompensacyjnych zostanie nasadzonych 17 nowych klonów oraz 801 metrów kwadratowych krzewów - informuje Urząd Miasta.

Kiedy ruszy przebudowa?

W przypadku ulic: Piłsudskiego, Orląt Lwowskich oraz skrzyżowania ul. bpa Jaworskiego, Zapolskiej i Piłsudskiego usuniętych ma być 31 drzew, natomiast dziewięć przesadzonych. Zachowanych będzie natomiast 49.

Przebudowa tych ulic rozpocznie się w pierwszej połowie tego roku.

Trwa Zielona Rewitalizacja w kieleckim Rynku - zobacz galerię zdjęć poniżej.

Świętokrzyskie. Protest rolników przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach