rower

i

Autor: Pixabay

Turystyka

Sezon rowerowy w pełni! O czym cykliści powinni pamiętać wyruszając w podróż?

2023-05-22 12:24

Rower to najpopularniejszy środek transportu. Używając go, trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z dróg przez rowerzystów, a także wzajemnej życzliwości wszystkich uczestników ruchu drogowego.​ Wszystko po to, aby było bezpiecznie. O czym powinni wiedzieć użytkownicy jednośladów?

Jest ekonomiczny, ekologiczny i bezpieczny w wielu przypadkach. Mowa tu o urządzeniu, takim jak rower. Jednak, żeby przejażdżka rowerem była bezpieczna, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Na początku o odpowiednim wyposażeniu.

  • Z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające).
  • Z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.
  • Co najmniej jeden skutecznie działający hamulec.
  • Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Gdzie może poruszać się rowerzysta?

Gdy wyposażenie naszego roweru jest już odpowiednie, trzeba zapoznać się z zasadami ruchu drogowego. Przede wszystkim rowerzysta powinien pamiętać, że powinien się poruszać po drodze dla rowerów lub po pasie ruchu dla rowerów. A co zrobić w sytuacji, gdy takiej ścieżki nie ma? Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów wtedy poruszamy się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią.

Jeżeli zbliżamy się do przejazdu rowerowego, zwolnijmy, upewnijmy się, że wszystkie pojazdy zatrzymały się, aby ustąpić nam pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy, aby zawsze przed przejściem dla pieszych zejść z roweru i go przeprowadzić. Przez przejazd rowerowy, jak najbardziej możemy przejeżdżać - tłumaczy Małgorzata Perkowska-Kiepas, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Poza tym, rowerzysta ma sporo zakazów. Zabrania się:

  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu,
  • czepiania się pojazdów,
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach,
  • kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
  • korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Z dzieckiem na rowerze

Dzieci poniżej 10-tego roku życia mogą poruszać się na rowerze jedynie pod opieką osoby dorosłej. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Dozwolone jest też przewożenie najmłodszych w przyczepie rowerowej. Przewozić dziecko może tylko osoba, która ukończyła 17 lat.

Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Świętokrzyskie. Kierowca porzucił psa, nagrał go policjant