Wideo i galerie zdjęć

Święto boksu w Kielcach. Przyjechały gwiazdy, odbyła się gala oraz wspólny trening z udziałem setek osób

2023-06-11 1:31

Polski Związek Bokserski świętuje swoje stulecie. Obchody jubileuszu miały miejsce w Targach Kielce! Nie zabrakło atrakcji dla miłośników sportów walki.

Kielce były gospodarzem obchodów stulecia Polskiego Związku Bokserskiego. Program jubileuszu był bardzo bogaty, dopisały także pięściarskie sławy, wśród nich: Wojciech Bartnik (obecnie trener kadry bokserów amatorów), Tomasz Adamek czy Krzysztof "Diablo" Włodarczyk. Pochodzący z Kołomani w podkieleckiej gminie Zagnańsk Marian Kasprzyk, mistrz olimpijski z Rzymu w 1960 roku, który promował swą książkę "Spowiedź mistrza", napisaną z Leszkiem Błażyńskim. Przybyli też m.in. Jerzy Rybicki, Paweł Skrzecz oraz inni znakomici przed laty polscy pięściarze.

Wspomnienia i gala w Kielcach

- To spotkanie jest okazją do wspomnień wielkich osiągnięć polskiego boksu, wrażenia z imprezy w Kielcach są więc dla mnie jak najbardziej pozytywne. Promujemy, pokazujemy, że boks to nie jest jakaś bardzo straszna sprawa. Na medal olimpijski w pięściarstwie amatorskim czekamy już ponad 30 lat, czas to zmienić. Myślę, że dziś młodzież nie ma autorytetów, takich jakich ja miałem w latach 90. Wzorem nie może być jakiś klaun, który pokazuje się na portalach społecznościowych. Młodzi też muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, kim chcieliby być i czego chcą i czym się kierują. Boks tymczasem jest wymagający, ale to szlachetna sztuka - powiedział Krzysztof Włodarczyk.

Targi Boksu rozpoczęły się w piątek 10 czerwca, jej zwieńczeniem była gala Suzuki Boxing Night. W walce wieczoru Mieszkający w Polsce Ukrainiec Kostiantyn Bashev wygrał z Danielem Adamcem w walce zawodowej w kategorii półciężkiej na gali Suzuki Boxing Night 22 w Kielcach. To wydarzenie uświetniło pierwszy dzień Uroczystych Obchodów 100-lecia Polskiego Związku Bokserskiego.

Adamek: wydarzenie w Kielcach w wielkim stylu

- Cieszę się z tego, że mogę być na imprezie w Kielcach. Grzegorz Nowaczek, prezes Polskiego Związku Bokserskiego przyczynił się do organizacji wydarzenia w wielkim stylu. Jest dużo atrakcji, coś się dzieje, oby nasz boks rozwijał się w dobrą sprawę. Aby młodzież nawiązała do dawnych sukcesów, musi mieć dobrze wyszkolonych trenerów. Jest pomysł, aby odbywały się takie obozy dla szkoleniowców, ja też mogę w tym temacie pomóc i służyć swoją wiedzą. Musi być wymiana doświadczeń, sparingpartnerów, bez tego nie będzie sukcesów w przyszłości - wspominał Tomasz Adamek.

Kawaleria Powietrzna w Targach Kielce

Dużo działo się w Targach Kielce także w sobotę 11 czerwca. W hali E odbywały się walki juniorów, można było kupić sprzęt i strój bokserski. Chętni mogli też wziąć udział w różnych konkursach. Na placu między targowymi halami odbyło się też wyjątkowe wydarzenie - wspólny trening, w którym wzięło udział ponad siedemset osób! Poprowadził go znany polski trener boksu Zbigniew Raubo.

Wieczorem odbyła się uroczysta gala z okazji 100-lecia Polskiego Związku Bokserskiego. W sobotę przed halą, gdzie odbywały się targi boksu, stacjonowali też żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowali swój sprzęt, potem pokazali swoje wyszkolenie i umiejętności.