Spis treści
- Większa jest tylko Białowieża!
- Przyrodnicy: to historyczny moment
- Chrząszcz, sóweczka i wilki
- Poparcie od naukowców i przyrodników
- Zbieranie jagód i grzybów dozwolone
- Nowe rezerwaty w świętokrzyskim
We wtorek, 27 maja w Geonaturze Kielce przy ulicy Daleszyckiej 21 odbyło się uroczyste ustanowienie rezerwatu przyrody „Bliżyńskie Lasy Naturalne”.
Większa jest tylko Białowieża!
W wydarzeniu zorganizowanym przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Kielcach uczestniczyli: Generalny Konserwator Przyrody, Mikołaj Dorożała, zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Anna Ronikier-Dolańska, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach – Iwona Kędzierska-Gębska ze swoim zastępcą Lech Buchholzem oraz przyrodnicy, którzy przyczynili się do powołania rezerwatu „Bliżyńskie Lasy Naturalne”.
Ochroną objęto 2964,91 hektara terenu na północy województwa świętokrzyskiego (w powiecie skarżyskim). Będzie to drugi największym powierzchniowo rezerwat leśny w Polsce - po Lasach Naturalnych Puszczy Białowieskiej.
Przyrodnicy: to historyczny moment
- Bliżyńskie Lasy Naturalne to projekt największego rezerwatu przyrody od 20 lat. Powstał by w sposób kompleksowy chronić najcenniejsze puszczańskie lasy wyżynne w Polsce. Z uwagi na swoją rangę i duży obszar Bliżyńskie Lasy Naturalne stanowi jeden z najważniejszych rezerwatów przyrody w Polsce. Jego ustanowienie to historyczny moment – komentuje Radosław Ślusarczyk z ekologicznej organizacji Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Na obszarze nowego rezerwatu znajdziemy rzadkie i zagrożone gatunki owadów i ptaków. Aż 2650 hektara tego terenu stanowią drzewostany ponadstuletnie. Na obszarze rezerwatu można spotkać takie unikaty jak m. in. chrząszcz Ponurek Schneidera, sóweczka, włochatka, puszczyk uralski, dzięcioł białogrzbiety. Teren rezerwatu jest także miejscem występowania oraz rozrodu grupy rodzinnej wilków. To właśnie z uwagi na swoją naturalność kształtowaną przez spontaniczne procesy przyrodnicze obszar ten porównywany jest do Puszczy Białowieskiej.
Zobacz poniżej galerię zdjęć Bliżyńskich Lasów Naturalnych.
Chrząszcz, sóweczka i wilki
Na obszarze rezerwatu można spotkać takie unikaty jak m. in.
- chrząszcz Ponurek Schneidera,
- sóweczka,
- włochatka,
- puszczyk uralski,
- dzięcioł białogrzbiety.
Na terenie rezerwatu występują też wilki. To właśnie z uwagi na swoją naturalność kształtowaną przez spontaniczne procesy przyrodnicze obszar ten porównywany jest do Puszczy Białowieskiej.
Poparcie od naukowców i przyrodników
Wniosek o powołanie rezerwatu w lipcu zeszłego roku złożyło Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich. Idea utworzenia rezerwatu zyskała szerokie poparcie środowiska naukowego i przyrodniczego. Wniosek o ustanowienie rezerwatu poparła Państwowa Rada Ochrony Przyrody, o powstanie rezerwatu zaapelowało także 150 ludzi nauki oraz 92 organizacje przyrodnicze.
Pozytywną opinię dla powołania rezerwatu Bliżyńskie Lasy Naturalne wydała także Regionalna Rada Ochrony Przyrody działająca przy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach. Duży wkład w powstanie rezerwatu włożyło także Stowarzyszenie Przyrodników Ostoja.
Zbieranie jagód i grzybów dozwolone
- Powołanie rezerwatu w Lasach Bliżyńskich to ogromny sukces dla przyrody i ludzi. Zabezpieczenie prawie 3 tysiące hektarów pozwoli na ochronę unikatowej przyrody. Rezerwat to także realne korzyści dla lokalnych samorządów. Dzięki subwencji ekologicznej, co roku gminy Bliżyn, Suchedniów i Łączna otrzymają w sumie prawie milion złotych. Gminom opłaca się chronić przyrodę, a pieniądze z subwencji będą służyć mieszkańcom. Powołanie rezerwatu jest więc korzystne i dla przyrody i dla ludzi – komentuje Bartosz Piwowarski ze Stowarzyszenia Przyrodników Ostoja.
Jak podkreślają pomysłodawcy, Bliżyńskie Lasy Naturalne to rezerwat otwarty, łączący wymogi ochrony przyrody i funkcje społeczne. Dzięki dużej powierzchni umożliwi on niezakłócony przebieg naturalnych procesów ekologicznych a społeczeństwu pozwoli na doświadczenie przyrody czy zbiór runa leśnego - np. grzybów czy jagód - na dotychczasowych zasadach.
Pomysłodawcy utworzenia rezerwatu liczą na to, że stanie on się szansą na rozwój turystyki w tej części regionu, dzięki której mogą powstać nowe pensjonaty, restauracje, wypożyczalnie rowerów czy sklepy.
Nowe rezerwaty w świętokrzyskim
Jeśli chodzi o rezerwaty, w tym roku w świętokrzyskim powstały już inne miejsca ochrony przyrody, o ich utworzenie wnioskowali leśnicy w ramach akcji "100 Rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych". Nowe rezerwaty w regionie to:
- Góra Wierzejska w Nadleśnictwie Kielce,
- Podwale w Nadleśnictwie Staszów,
- Piskorzeniec Wschodni w Nadleśnictwie Radoszyce,
- Zapadnie Doły w Nadleśnictwie Starachowice.
