Z relacji aptekarzy wynika, że zainteresowanie obecnie jest bardzo duże. W niektórych miejscach ponoć tworzone są listy oczekujących na kupno szczepionek. Sami farmaceuci nie są pewni, jak dostawy będą wyglądały w najbliższych dniach. Jak przyznał Robert Gocał, prezes KORA, branża spodziewała się, że w tym roku większa grupa Polaków zechce się zaszczepić przeciwko grypie. Do grudnia na rynek w naszym kraju ma trafić około dwa miliony szczepionek. Może nie starczyć dla każdego.
- Procedura jest taka, że jeżeli mamy zakupione szczepionki i są one zakontraktowane na ten sezon, to na takim poziomie pozostaniemy. Wyszczepimy tę część społeczeństwa, której uda się kupić szczepionkę - tłumaczył Robert Gocał.
Przypomnijmy, że w Kielcach od lat realizowany jest program darmowych szczepień przeciwko grypie. Skorzysta na nim tylko część mieszkańców, ponieważ jest on kierowany do osób po 55. roku życia. W tym roku, w budżecie miasta zarezerwowano ponad 400 tysięcy złotych na ten cel. Tomasz Porębski, rzecznik ratusza poinformował, że stosowne umowy z przychodniami są już podpisane. Póki co, możemy powiedzieć, że szczepionki na grypę są towarem deficytowym.
- Jesteśmy gotowi, jednak czekamy na dostępność szczepionek w hurtowniach, a następnie w przychodniach. Kiedy tylko otrzymamy informację, że są już dostępne rozpoczniemy kampanię promocyjną zachęcającą do korzystania z tego programu - zapowiedział Tomasz Porębski.
A co o szczepieniach sądzą kielczanie? Spotkanych na ulicy mieszkańców zapytaliśmy, czy zamierzają skorzystać z tej metody zapobiegania grypie.
- Jak najbardziej planuję się zaszczepić przeciwko grypie. Co roku to robię, bo nie lubię chorować, chyba jak każdy - mówiła jedna z kielczanek. - Nie szczepię się. Jako dziecko hartowałem się co pozwoliło mi zbudować odporność. Wydaje mi się, że szczepienie przeciwko grypie jest mi zbędne - uważa inny przechodzień.
Grypa to poważna choroba ze względu na powikłania jakie może wywołać. Najczęstsze to między innymi zapalenie płuc, zapalenie mięśnia serca i osierdzia czy ostre zapalenie ucha.Ministerstwo Zdrowia podaje, że w przypadku ludzi zdrowych poniżej 65. roku życia skuteczność szczepionek wynosi 70-90 proc. W w grupach podwyższonego ryzyka skuteczność wynosi 50-70 proc.