Galeria zdjęć

Taką bronią walczyła husaria! Ruszy niezwykła wystawa w powiecie kieleckim

2024-10-25 9:09

Około 400 egzemplarzy broni i akcesoriów wykorzystywanych w czasie bitew przez XVII- wiecznych wojowników oglądać w Dworze Starostów w Podzamczu w podkieleckiej gminie Chęciny.

Do oglądania wystawy zachęca Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu, do którego należy Dwór Starostów Chęcińskich. Mieści się nieopodal trasy ekspresowej S7, na południe od Zamku Królewskiego. 

Autentyczne eksponaty z XVII wieku!

Oficjalne otwarcie wystawy nastąpi we wtorek 29 października. Wezmą w nim udział m.in. twórca ekspozycji i właściciel większości eksponatów, częstochowianin Krzysztof Ledwoń, a także Ryszard de Latour, historyk sztuki, znawca broni oraz wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach. 

Krzysztof Ledwoń przez lata zgromadził setki egzemplarzy XVII-wiecznej broni i pancerzy oraz ich elementów, używanych między innymi na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej - w trakcie walk z Tatarami czy też wojskami Imperium Osmańskiego. Eksponaty są w większości autentyczne, doskonale odrestaurowane, o wielkiej wartości historycznej i materialnej. Tylko niewielką ich część stanowią współczesne, drobiazgowo wykonane, rzemieślnicze repliki. Cała wystawa ma, jak twierdzą znawcy tematu, wymiar, jakiego nie powstydziłyby się muzea narodowe.

Husaria - duma polskiego oręża

- Wymieniona w tytule wystawy husaria była to najsłynniejsza polska formacja zbrojna, duma oręża polskiego. Jej szarże przesądziły między innymi losy bitew pod Kircholmem, Chocimiem, a także - na oczach całej Europy - pod Wiedniem. Formacja ta była wyłącznie polską specjalnością i zarazem świadectwem otwartości Rzeczpospolitej na cenne wpływy kulturowe płynące z zewnątrz, także z muzułmańskiego wschodu. To właśnie dlatego elementami wystawy są militaria z Turcji, Persji i Indii - broń wschodnia była nierozerwalnie związana z kulturą oręża polskiego - informuje Karolina Sikora z działu promocji i komunikacji społecznej w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez niespełna rok, do 26 września 2025.

Czytaj również:

55 lat temu na Zamku Królewskim w Chęcinach kręcono sceny do filmu "Pan Wołodyjowski"

QUIZ. Jak dobrze znasz Chęciny w Świętokrzyskiem? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
W którym powiecie znajduje się obecnie gmina Chęciny?