Turystyka

To największa wieś w Świętokrzyskiem! W Bilczy koło Kielc nie brakuje atrakcji. Galeria zdjęć

2024-07-19 8:40

Bilcza koło Kielc jest obecnie największą wsią w województwie świętokrzyskim. Znajduje się w gminie Morawica, na południe od Kielc. Obecnie czeka na budowę świetlicy. Stąd też pochodził znany ksiądz - działacz niepodległościowy.

Spis treści

  1. Bilcza największą wsią w Świętokrzyskiem
  2. Bilcza w statystykach
  3. Sport wizytówką Bilczy
  4. Czekają na świetlicę
  5. Ku pamięci księdza Ściegiennego

Bilcza największą wsią w Świętokrzyskiem

Wsie, które znajdują się bezpośrednio za granicami większych miast, często określa się mianem "sypialni" dla mieszkańców tychże większych ośrodków. Jeśli chodzi o Bilczę, faktycznie mieszka tu wiele osób, na co dzień pracujących, uczących się czy prowadzących biznesy w Kielcach. Określenie "sypialnia" może być jednak dla niej krzywdzące. Bilcza ma swoją historię i dużo atrakcji. To największa wieś w województwie świętokrzyskim. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań z 2021 roku wykazał, że mieszka tu 4,4 tysiąca osób.

Bilcza w statystykach

Tadeusz Kuc, który na początku 2024 roku został nowy sołtysem Bilczy, podkreśla żartobliwie, że w temacie liczby mieszkańców każdy ma swoje dane. - Inna liczba będzie w księgach parafialnych, inna w Urzędzie Miasta i Gminy Morawica, natomiast ja mogę oszacować, że mieszka u nas nawet blisko pięć tysięcy osób - podaje Kuc. Rozbieżności w statystykach mogą wynikać z tego, że część mieszkańców przebywających w Bilczy może posiadać meldunki w innych rejonach.

Taka jego rola, spotyka się z mieszkańcami, przekazuje różne informacje, pośredniczy w pewnym sensie w kontaktach bilczan z urzędnikami, kiedy sytuacja tego wymaga, przyjmuje też skargi czy uwagi.

Sport wizytówką Bilczy

Bilcza znajduje się przy trasie krajowej numer 73 między Kielcami a Morawicą. Dogodne położenie to na pewno atut tej miejscowości, ale nie jedyny.

Wizytówką Bilczy jest hala sportowa oraz obiekty wokół niej. Dużo dzieje się na nich także w czasie wakacji. Wystartowała Wakacyjna Liga Piątek, niedawno odbyły się Mistrzostwa Miasta i Gminy Morawica w Siatkówce Plażowej Par Mieszanych, 1 września po raz trzeci odbędą się tam Bilczańskie Biegi Uliczne. Są wolne terminy jeśli chodzi o wynajem hali sportowej w czasie wakacji (więcej informacji pod numerem telefonu 41 343-32-62 lub za pośrednictwem emaila ala@zgkirmorawica.pl). 

W ogóle można przyznać, że Bilcza "sportem stoi", bowiem trenują tu przedstawiciele różnych dyscyplin - od tenisa stołowego po karate czy boks, działa Uczniowski Klub Sportowy Orlęta. W czasie wakacji trwają letnie półkolonie lekkoatletyczne, które organizuje Akademia Sportu Bilcza.

Czekają na świetlicę

Sołtys Tadeusz Kuc, podobnie jak mieszkańcy, cieszy się, że powstanie świetlica, jako miejsce różnych spotkań, zajęć. Według informacji, które nam przekazał, budowa obiektu przy ulicy Ściegiennego (właśnie w pobliżu kompleksu boisk Orlik 2012) może ruszyć jesienią tego roku. Większe pole manewru będzie również w przypadku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. W ciągu ostatnich dwóch lat mieszkali tu uchodźcy z Ukrainy. Ponieważ są w trakcie wyprowadzki, strażnica będzie mogła być wykorzystywana do innych celów, właśnie też jako miejsce spotkań, zebrań czy zajęć. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie służyła tylko miejscowym strażakom-ochotnikom oraz wspomnianym uchodźcom.

W Bilczy działa stowarzyszenie emerytów, koło gospodyń Kreatywni Bilczanie, miejscowych harcerzy z 75. Kieleckiej Drużyny prowadzi Lucjan Pietrzczyk, instruktor Związku Harcerstwa Polskiego, poseł na sejm, wcześniej także sołtys podkieleckiej miejscowości i świętokrzyski wicekurator oświaty. Wielu seniorów z Bilczy należy do Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który działa w gminie Morawica.

Ku pamięci księdza Ściegiennego

Tadeusz Kuc przyznaje, że Bilcza cały jest atrakcyjna dla nowych osadników, którzy właśnie tutaj budują swoje domy. Oni piszą nową historię i kultywują pamięć o znanych mieszkańcach. Stąd wywodził się na przykład ksiądz Piotr Ściegienny, działacz niepodległościowy i ludowy, więzień polityczny z XIX wieku, którego władze carskie zesłały na roboty na Syberię. To właśnie imię księdza Ściegiennego nosi bilczańska szkoła podstawowa.

Tadeusz Kuc, sołtys Bilczy

i

Autor: Archiwum prywatne W 2024 roku sołtysem podkieleckiej Bilczy został Tadeusz Kuc.
Świętokrzyskie. Tężnia Busko-Zdrój i Park Zdrojowy popularne wśród turystów i kuracjuszy

QUIZ. Jak dobrze znasz Chęciny w Świętokrzyskiem? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
W którym powiecie znajduje się obecnie gmina Chęciny?