Trasy rowerowe w Kielcach

i

Autor: Piotr Stańczak

Turystyka

Trasy rowerowe w Kielcach i okolicach. Gdzie wybrać się na krótką wyprawę? TOP 10 najpopularniejszych szlaków

2024-07-02 16:22

Cieszymy się piękną wiosną, pogoda sprzyja rowerowym wycieczkom! Kielczanie mają do wyboru wiele różnych, także krótkich tras. Zobaczcie, które są najpopularniejsze.

Szlak rowerowy Green Velo przebiega przez wschodnie i południowo-wschodnie tereny w Polski, w tym również województwo świętokrzyskie. W sumie liczy ponad dwa tysiące kilometrów. Jego częścią są mniejsze trasy w naszym regionie.

Trasy rowerowe i atrakcje w okolicach Kielc

Miłośnicy rowerowych wypraw mają do wyboru wiele tras, my wybraliśmy dziesięć - naszym zdaniem - najbardziej atrakcyjnych i różnorodnych. Coś dla siebie znajdą zarówno chętni na krótsze jak i nieco dłuższe wyprawy. Góry Świętokrzyskie, okolice Góry Telegraf, Kadzielnia, Karczówka, Dąb Bartek w Zagnańsku, zalew Cedzyna, kilka rezerwatów przyrody czy prywatne zoo w Lisowie - to niektóre atrakcje, które można podziwiać w trakcie rajdu.

Popularne trasy rowerowe w Kielcach i okolicach:

  • Czarny szlak łącznikowy Kielce - Białogon, 3 kilometry. Start - skrzyżowanie ulic Bernardyńskiej i Grabinów, finisz w rejonie ulicy Kolonia. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Wiedzie w rejonie słynnego klasztoru na Karczówce.
  • Czerwony szlak rowerowy Kielce - Białogon, 9,7 kilometra. Start obok stadionu lekkoatletycznego przy ulicy Marmurowej, finisz w Zalesiu, na moście nad rzeką Bobrzą przy ulicy Krakowskiej. Prowadzi z okolic Kadzielni w centrum miasta, przez dawną przemysłową dzielnicę Biesak w kierunku południowo-zachodnim, czyli na ładne krajobrazowo i obfitujące w zabytki okolice Chęcin. Na trasie znajdują się: Stadion Leśny w Kielcach, Białogon - zabytkowa dzielnica przemysłowa z XIX wieku, kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z początku XX wieku w stylu zakopiańskim.
  • Czerwony szlak rowerowy dookoła Zagnańska, 12,5 kilometra. Start i meta obok Urzędu Gminy Zagnańsk w powiecie kieleckim. prowadząc do dwóch, z trzech największych atrakcji okolicy: Dębu Bartek i kamieniołomu w Zachełmiu, w którym odkryto skamieniałe ślady tetrapodów - pierwszych zwierząt lądowych. Szlak jest dość chaotycznie oznakowany i dość pagórkowaty, ale jest malowniczy, ciekawy, biegnie dobrymi drogami i nadaje się na wycieczkę rekreacyjną. 
  • Czerwony szlak rowerowy Kielce - Dobromyśl, 7,1 kilometra. Start z ulicy Podklasztornej, na drodze do klasztoru na Karczówce, finisz w Dobromyślu (w rejonie trasy ekspresowej S7, węzeł Jaworznia). Szlak wiedzie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów, jest typowo rekreacyjny. W jego pobliżu znajduje się rezerwat przyrody Ślichowice.
  • Czerwony szlak rowerowy Kielce - Piekoszów, 18,3 kilometra. Start z ulicy Podklasztornej, na drodze do klasztoru, finisz przy szkole w Jaworzni, na trasie w kierunku do Piekoszowa. Szlak biegnie głównie przez rzadko zasiedlone przedmieścia Kielc, bocznymi, leśnymi i polnymi drogami. Atrakcje: punkt widokowy z Karczówki, sanktuarium w Piekoszowie, rezerwat i kamieniołomt Chelesiowa Jama, rezerwat Moczydło.
  • Czerwony szlak Kielce - Sitkówka PKP, 10,9 kilometra. Start w rejonie skrzyżowania ulic Wojska Polskiego i Popiełuszki, finisz na stacji kolejowej w Sitkówce-Nowinach. Szlak biegnie przez przedmieścia Kielc oraz lasami góry Telegraf, gdzie ma charakter terenowy. W pobliżu szlaku znajduje się Geopark Kielce i rezerwat Wietrznia, a z trasy rozpościerają się ładne widoki na południową część Gór Świętokrzyskich.
  • Czarny szlak rowerowy dookoła Pierścienicy, 11,6 kilometra. Start i meta - Aleja na Stadion w Kielcach. Atrakcje na szlaku: Pierścienica - kompleks leśny, park krajobrazowy, teren rekreacyjny stadionu i okolic stoku narciarskiego, rezerwat Biesak-Białgon, miejsca pamięci. Na Pierścienicy była kiedyś skocznia narciarska, funkcjonuje stok narciarski o długości 500 metrów i różnicy wysokości 58 metrów, wyposażony w wyciąg. Teren obok stoku narciarskiego może stanowić miejsce docelowe wycieczki. Jest tam mała gastronomia i restauracja, a obiekt jest dostosowany dla rowerzystów. Są też atrakcje dla małych kolarzy - plac zabaw.
  • Niebieski szlak rowerowy Ciekoty - Wola Kopcowa, 9,6 kilometra. Start sprzed Centrum Edukacyjnego "Szklany Dom" w Ciekotach (gmina Masłów), metra w Woli Kopcowej. Trasa wiedzie między innymi przez Mąchocice Kapitulne oraz rejon zalewu w Cedzynie. W trakcie jazdy można także podziwiać panoramę masłowską Gór Świętorzyskich.
  • Szlak niebieski w gminie Morawica, 47,3 kilometra: Start i meta przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Bilczy koło Kielc. Wiedzie przez Brzeziny - Nidę - Kawczyn - Chałupki - Lisów - Zaborze - Morawicę. Można podziwiać Dolinę Czarnej Nidy lub w czasie przerwy od jazdy odwiedzić prywatny ogród zoologiczny w Lisowie.
  • Zielony szlak Ciekoty - Święta Katarzyna, 5,7 kilometra. Start sprzed Centrum Edukacyjnego "Szklany Dom" w Ciekotach (gmina Masłów), meta na przystanku autobusowym w Świętej Katarzynie (gmina Bodzentyn). Ze szlaku rozciągają się piękne widoki na pasma Gór Świętokrzyskich. Trasa prowadzi do centrum wsi Święta Katarzyna. To punkt wypadowy do spacerów na Łysicę i do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zobaczyć tu można istniejący od XV wieku zespół klasztorny bernardynek, a także drewnianą kapliczkę św. Franciszka z cudownym źródełkiem przy drodze na Łysicę, Muzeum Skamieniałości i Minerałów oraz kapliczkę Żeromskiego na cmentarzu. 

Dokładne przebiegi tras można pobrać na stronie internetowej greenvelo.pl.

Świętokrzyskie. Protest rolników w Kielcach. Zablokowali Aleję IX Wieków