Niedziela Palmowa rozpoczyna tak zwany Wielki Tydzień, czyli czas, w którym katolicy przeżywają ostatnie dni ziemskiego życia Chrystusa, jego mękę, śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie. Niedziela ta symbolizuje wjazd Jezusa do Jerozolimy. Mieszkańcy miasta witali go, machając gałązkami palmowymi. Liturgia Niedzieli Palmowej zakłada odczytanie ewangelicznego opisu powitania Chrystusa w Jerozolimie i poświęcenie palm. Ten dzień symbolizuje radość i triumf. W świeckiej tradycji kojarzy nam się z jarmarkami, gdzie na stoiskach królują właśnie palmy.
Bez wierzbowych witek nie ma tradycyjnej palmy wielkanocnej. Sama wierzba jako drzewo jest symbolem odradzającego się co roku, właśnie wiosną, życia.
Polecany artykuł:
Jak wyglądają obchody Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego?
- Wielki Poniedziałek. Jest dniem, w którym napięcie zaczyna wzrastać. Faryzeusze i uczeni w Piśmie chcą pozbyć się nie tylko Jezusa, ale także wszystkich śladów Jego działania, włącznie z niedawno wskrzeszonym Łazarzem.
- Wielki Wtorek. Ewangelia z tego dnia przenosi nas już do Czwartku, na Ostatnią Wieczerzę. Następuje dosyć zagadkowy moment. Jezus najpierw odpowiada na pytanie o zdrajcę, podając chleb Judaszowi. Później daje mu wyraźny sygnał – „co masz czynić, czym prędzej”.
- Wielka Środa. 30 srebrników to była cena za niewolnika. Za tyle Judasz sprzedał Rzymianom wiadomość, gdzie przebywa Jezus.
- Wielki Czwartek. Chrystus wykonuje wolę Ojca, zostawiając siebie i swoją Mękę i Zmartwychwstanie w sakramencie Eucharystii. Wielki Czwartek został uznany za Dzień Kapłaństwa.
- Wielki Piątek. Dzień śmierci Jezusa na krzyżu. To dzień zadumy, skupienia, powagi, obowiązuje wówczas post ścisły, odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
- Wielka Sobota. Dzień zatrzymania, ciszy i oczekiwania. Wtedy też wierni modlą się i czuwają przy grobie Jezusa (robią to parafianie, strażacy, harcerze, Rycerze Kolumba oraz przedstawiciele różnych organizacji - w zależności od parafii). Odbywa się też popularne święcenie pokarmów. Tego dnia, podobnie jak w Wielki Piątek, nie odprawia się mszy świętej.
- Niedziela Wielkanocna. Nastał czas wolności, radości i pokoju. Pomimo, że wszystko wokół może mówić, że to nie prawda. Wirus, śmierć i zamknięcie oraz wiele innych trudności, kajdan i dramatów zostają pokonane. Tego dnia, wczesnym rankiem, zwykle o godzinie szóstej w kościołach odbywają się msze zwane rezurekcjami, są procesje, zaś po powrocie do domów wierni spożywają pokarmy, poświęcone w Wielką Sobotę.
Źródło: www.wielkitydzien.pl.