Turystyka

Wierna Rzeka i żółty szlak turystyczny atrakcją w Świętokrzyskiem. Są znane z powieści Żeromskiego oraz filmu! Galeria zdjęć

2024-11-17 10:02

Znajduje się w zachodniej części województwa świętokrzyskiego, wielu kojarzy się ze słynną powieścią Stefana Żeromskiego i filmem pod tym samym tytułem. Warto odwiedzić Wierną Rzekę i przejść zaczynający się tutaj żółty szlak turystyczny imienia Juliusza Brauna.

Spis treści

  1. Z czego słynie Wierna Rzeka?
  2. Żółty szlak turystyczny w Świętokrzyskiem
  3. Finał w Chęcinach

Żółty szlak turystyczny poleca między innymi Dominik Kowalski, znany świętokrzyski przewodnik. To malownicze miejsce, które być jeszcze nie do końca zostało odkryte. Jesienią również ma swój niepowtarzalny urok.

Z czego słynie Wierna Rzeka?

Wycieczkę należy rozpocząć ze stacji Wierna Rzeka. Dojedziemy tam pociągiem osobowym (regio) relacji Kielce - Częstochowa. To słynne miejsce, znane z powieści Stefana Żeromskiego, która doczekała się także ekranizacji pod tym samym tytułem (Z Olgierdem Łukaszewiczem i Małgorzatą Pieczyńską w rolach głównych).

Żółty szlak turystyczny w Świętokrzyskiem

Wierna Rzeka to lewy dopływ Białej Nidy, liczący w sumie ponad 35 kilometrów. Wspomniana stacja kolejowa znajduje się w pobliżu wsi Gnieździska (gmina Łopuszno w powiecie kieleckim). Właśnie tam rozpoczyna się żółty szlak turystyczny, który liczy sobie w sumie 20 kilometrów i wiedzie przez miejscowości: 

  • Ruda Zajączkowska
  • Wesoła
  • Zajączków
  • Miedzianka (w pobliżu mieści się góra o tej samej nazwie)
  • Jedlnica
  • Korzecko
  • Chęciny

Wędrując szlakiem możemy podziwiać między innymi wspomnianą górę Miedziankę, pasma i szczyty - Grząby Bolmińskie, Grzywy Korzeczkowskie czy wreszcie górę zamkową w Chęcinach.

Żółty szlak nosi imię Juliusza Brauna, zasłużonego działacza Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. To idealne miejsce zarówno dla miłośników wycieczek w większych grupach jak też i samotnych wypraw.

Finał w Chęcinach

- Powędrujesz kompleksami leśnymi oraz odsłoniętymi grzbietami. Na tej trasie nie ma nudy! Apetyt na walory geologiczne zaspokoi - Kielecki Park Krajobrazowy oraz rezerwat Góra Miedzianka, a głodnych doznań estetycznych lubujących się w ciekawostkach architektonicznych, nie zawiedzie wizyta w Chęcinach - zapowiada kielecki oddział PTTK na swojej stronie internetowej.

Finał wędrówki przypadnie w Chęcinach. Stamtąd do Kielc można dojechać busem lub autobusem komunikacji miejskiej, linii numer 31. Jeśli ktoś chce zwiedzić jeszcze więcej miejsc, może udać się choćby do zabytkowej Kamienicy Niemczówka w centrum Chęcin, na Zamek Królewski w tym mieście (jeden z turystycznych symboli Kielecczyzny) lub też Jaskinię Raj. Kilka kilometrów dalej, w stronę Kielc mieści się też Park Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej.

Świętokrzyskie. Tężnia Busko-Zdrój i Park Zdrojowy popularne wśród turystów i kuracjuszy
QUIZ. Jak dobrze znasz Chęciny w Świętokrzyskiem? Sprawdź swoją wiedzę
Pytanie 1 z 10
W którym powiecie znajduje się obecnie gmina Chęciny?