Areną XI Memoriału Leszka Drogosza jest w tym roku hala „Pod Basztami” w Chęcinach koło Kielc. W zawodach rywalizować będą pięściarze z 12 państw: Anglii, Belgii, Francji, Gwinei Bissau, Irlandii, Litwy, Serbii, Słowacji, Walii, Ukrainy, Trynidadu Tobago i Polski.
Skład reprezentacji Polski na Memoriał Leszka Drogosza
Reprezentacja Polski liczy 26 osób. W żeńskiej kadrze znalazły się:
- Natalia Kuczewska
- Nicola Prymaczenko
- Sandra Drabik
- Julia Szeremeta
- Żaklina Kociołek
- Sandra Kruk
- Aneta Rygielska
- Barbara Marcinkowska
- Elżbieta Wójcik
- Martyna Jancelewicz
- Agata Kaczmarska
Kadrę narodową mężczyzn na ten turniej tworzą:
- Jakub Krzpiet
- Ilia Bader
- Mikołaj Mańka
- Bartłomiej Rośkowicz
- Paweł Sulęcki
- Damian Durkacz
- Cezary Znamiec
- Mateusz Urban
- Bartosz Gołębiewski
- Sebastian Kusz
- Klemens Szczepaniak
- Jakub Straszewski
- Mateusz Bereźnicki
- Wiktor Bartnik
- Oskar Safaryan
Polecany artykuł:
Dla polskich zawodników memoriał znakomitego przez lata pięściarza to jeden z etapów przygotowań do tegorocznych młodzieżowych mistrzostw Europy i kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu.
W Kielcach powstało Muzeum Polskiego Boksu
Podczas wtorkowej konferencji, która odbyła się tuż przed rozpoczęciem turnieju, poinformowano, że w Kielcach powstanie Muzeum Polskiego Boksu im. Leszka Drogosza. „Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych sportowców i cieszymy się, że udało nam się sfinalizować rozmowy dotyczące realizacji tego projektu, dzięki wsparciu władz samorządowych miasta Kielce. W muzeum zgromadzone zostaną pamiątki po wybitnych pięściarzach, ale będzie to także miejsce spotkań kibiców, konferencji i eventów sportowych” – podkreślił Grzegorz Nowaczek, prezes Polskiego Związku Bokserskiego.
XI Memoriał Leszka Drogosza potrwa do soboty, w ostatnim dniu odbędą się walki finałowe.
Leszek Drogosz - "Czarodziej ringu"
Leszek Drogosz urodził się 6 stycznia 1933 roku w Kielcach. Pierwsze treningi rozpoczął w 1948 roku, po dwóch latach zdobył mistrzostwo Polski juniorów. Był trzykrotnym mistrzem Europy w wadze lekkopółśredniej, również trzykrotnie reprezentował Polskę w igrzyskach olimpijskich: w Helsinkach (1952), Melbourne (1956) i Rzymie (1960), gdzie zdobył brązowy medal. Osiem razy wywalczył tytuł indywidualnego mistrza kraju. Z uwagi na efektowny, urozmaicony styl walki otrzymał przydomek "Czarodziej ringu".
Drogosz w filmie z Olbrychskim!
W karierze stoczył 377 walk, z których wygrał 363 i przegrał 14. Po zakończeniu występów w ringu został trenerem Błękitnych Kielce, a następnie Igloopolu Dębica. Jego wychowankami byli m.in. Witold Stachurski i Alfons Stawski. Jeszcze w trakcie kariery sportowej zaczął występować jako aktor. Zadebiutował w 1966 roku w filmie "Bokser” u boku Daniela Olbrychskiego, wcielając się w rolę boksera Jarka Walczaka. Wystąpił także m.in. w dwóch produkcjach Andrzeja Wajdy - "Polowaniu na muchy” oraz "Krajobrazie po bitwie”.
Z rodzinnymi Kielcami i świętokrzyskim środowiskiem sportowym Leszek Drogosz był związany przez całe życie. W latach 1990-1994 był miejskim radnym. Zmarł w Kielcach 7 września 2012 roku.