Sielpia znajduje się przy trasie wojewódzkiej Końskie - Kielce, nieopodal drogi krajowej numer 74 w kierunku województwa łódzkiego. Nie tylko dogodne położenie sprawia jednak, że cieszy się popularnością wśród turystów i wszystkich, którzy w czasie upałów szukają schronienia nad wodą.
Zalew w Sielpi przeszedł odnowę
Popularny od dziesięcioleci zalew w ostatnim czasie przeszedł tak zwaną rewitalizację. Miasto i Gmina Końskie przeznaczyło na nią ponad dwadzieścia milionów złotych. 85 procent kosztów pokryły pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednym z większych przedsięwzięć w ramach rewitalizacji było odmulenie zalewu.
Połączenie brzegów sprawiło, że dziś zalew można przejść dookoła bądź objechać rowerem, w trakcie takiej 4-kilometrowej wyprawy zwiedzimy malownicze okolice zbiornika. To jedna z nowych atrakcji dla letników. Powierzchnia plaż jest pięć razy większa niż w poprzednich latach.
Atrakcje i koszty w Sielpi
O dużym zainteresowaniu Sielpią świadczy już sama ilość aut na parkingu położonym nieopodal Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przybywają letnicy nie tylko z województwa świętokrzyskiego, są też wczasowicze z Mazowsza, Małopolski, sąsiedniej ziemi łódzkiej, Śląska czy innych części kraju. Większość spędza czas na plaży oraz w wodzie.
Atrakcji nie brakuje, choć trzeba też liczyć się z kosztami. Wypożyczenie rowerka wodnego czy kajaka kosztuje około 15-30 złotych (w zależności od rodzaju czy wielkości pojazdu). Obok plaży znajdują się trampoliny Euro bungee, skorzystanie z tej atrakcji kosztuje 15 złotych za dziesięć minut.
Sielpia dla dużych i małych
Kto chce poćwiczyć wspinaczkę, może skorzystać z parku linowego, inni szaleją na wodnych dmuchańcach na terenie strzeżonego kąpieliska. Oczywiście to miejsce cieszy się największym zainteresowaniem wśród najmłodszych, podobnie jak karuzela oraz mini wesołe miasteczko. Jedną atrakcję od innych dzieli najwyżej kilkaset metrów. Różnorodna jest także oferta gastronomiczna, tak samo rozpiętość cenowa, w przypadku kebabów wynosi ona na przykład od 15 do 25 złotych, podobnie jeśli chodzi o burgery. Jeszcze więcej zapłacimy za dania obiadowe.
Jedną z handlowych nowości jest sezonowy (jedyny w czasie tych wakacji w Świętokrzyskiem) sklep Żabka, położony około 200 metrów od zalewu. Pisaliśmy o nim tutaj: Sezonowa Żabka w Sielpi już działa. To ukłon w stronę turystów wypoczywających nad zalewem
Tysiące wczasowiczów
Wzdłuż alejek czynne są stoiska z różnymi pamiątkami, zabawkami. Kto chce z kolei uniknąć turystycznego zgiełku, może udać się na spacer w okoliczne lasy czy na przykład na rowerową przejażdżkę. W trakcie tygodnia na plaży można jeszcze znaleźć wolne miejsce, dużo trudniej jest o to w słoneczne weekendy. Wtedy Sielpię odwiedza średnio kilkanaście lub nawet dwadzieścia tysięcy osób. Osoby, które nie posiadają własnego samochodu, mogą dostać się nad zalew na przykład busami, kursującymi na trasie Końskie - Kielce lub niektórymi jeżdżącymi z Końskich do Radoszyc lub w okoliczne miejscowości.
Jak dojechać do Sielpi? Zobacz na mapie poniżej.