Wydarzenia miały miejsce w listopadzie 2022 roku w Parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Topoli. Jak informuje serwis internetowy ekai.pl, na posadzce kościoła znaleziono komunikant, który po umieszczeniu w specjalnym naczyńku (tak zwanym vasculum) przybrał barwę ciemnoczerwoną.
Komunikant z Topoli trafił do badań
Sprawę polecił badać biskup Jan Piotrowski, ordynariusz Diecezji Kieleckiej. Powołał specjalną komisję, która miała za zadanie przeprowadzić dochodzenie. Vasculum z komunikantem z Topoli przewieziono do domu biskupiego, później sprawdził go Ośrodek Badań Muzealiów, Relikwii i Zdarzeń Eucharystycznych przy Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Władze kieleckiej kurii zalecały także spokój i rozwagę w czasie wyjaśniania tajemniczego zjawiska.
W Topoli doszło do cudu? Znamy wyniki badań
- Zespół specjalistów jednomyślnie stwierdził, że na podstawie uzyskanych danych można wyjaśnić naturalny, tłumaczony mechanizmami przyrodniczymi, charakter pochodzenia dostarczonej do badania czerwonej zmiany barwnej. Wobec tego należy stwierdzić, że wydarzenie w parafii Topola nie miało charakteru nadprzyrodzonego - informuje Kuria Diecezji Kieleckiej w komunikacie, który wydała pod koniec minionego tygodnia.
Diecezja Kielecka wyjaśnia
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Topoli liczy niespełna tysiąc mieszkańców. Jak czytamy na stronie internetowej Diecezji Kieleckiej, pierwsze wzmianki o miejscowości Topola nad rzeką Nidzicą znalazły się na kartach kronik w 1356 roku. Pisano w nich o wsi z folwarkiem.
- W latach 1973–1974 dokonano rekonstrukcji drewnianego kościoła, który przeniesiono z Kazimierzy Małej, gdzie został zbudowany w latach 1839–1840; poświęcił go 11 sierpnia 1974 r. bp Edward Materski. W 1975 r. powołano do istnienia samodzielną placówkę duszpasterską – rektorat. Parafię erygował bp Stanisław Szymecki dekretem z 28 grudnia 1981 r., wydzielając ją z parafii w Skalbmierzu - podaje Kuria Diecezji Kieleckiej.