ZUS

i

Autor: Pixabay/Zdjęcie ilustracyjne

Finanse

Emerytury i renty w górę od marca. ZUS informuje, ile wyniosą po waloryzacji

2024-03-01 0:27

Od 1 marca nastąpi waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Jest ona przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku. Świadczenia wzrosną o wskaźnik waloryzacji - 112,12 procenta.

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych są co roku waloryzowane. Polega to na pomnożeniu kwoty świadczenia w wysokości przysługującej na koniec lutego danego roku przez wskaźnik waloryzacji.

Ile wynosi wskaźnik waloryzacji rent i emerytur?

Wysokość wskaźnika waloryzacji uzależniona jest od średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów za poprzedni rok i powiększony o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. W tym roku emerytury i renty zostaną podniesione procentowo, a ostateczna wysokość wskaźnika - 112,12 procent - została opublikowana 12 lutego w Monitorze Polskim komunikatem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Po waloryzacji kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie z 1588,44 złotych do 1780,96 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 1 marca 2024 roku wyniesie 1335,72 zł. Do kwoty 1780,96 zł podniesiona zostanie też renta socjalna - informuje Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS w Kielcach.

Wysokość świadczeń honorowych i dodatków

Wzrośnie też kwota graniczna świadczenia uzupełniającego (SU) do 2 419,33 zł. Większe będzie również świadczenie honorowe dla stulatków, którzy swoje setne urodziny obchodzić będą od 1 marca. Oni otrzymają co miesiąc 6 246,13 złotych.

Oprócz świadczeń długoterminowych waloryzacja obejmie także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych. W ZUS waloryzacji podlegają nie tylko świadczenia długoterminowe, m.in.: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2024 roku. Ich wysokość wynosi:

  • dodatek dla sieroty zupełnej wzrośnie z 553,30 do 620,36 złotych
  • dodatek pielęgnacyjny z 294,39 do 330,07 zł
  • dodatek za tajne nauczanie 294,39 do 330,07 zł
  • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji z 441,59 do 495,11 zł
  • ryczałt energetyczny z 255,17 do 299,82 zł.

Ważne. Waloryzacja bez wniosku

- W sprawie waloryzacji nie trzeba składać wniosków, odbywa się ona automatycznie. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji wyślemy również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastki. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS - wyjaśnia Paweł Szkalej, rzecznik ZUS w Kielcach.

Świętokrzyskie. Protest rolników przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach