Wideo i galeria zdjęć

Jaskinia Raj w Świętokrzyskiem bez tajemnic! To jedna z turystycznych atrakcji w regionie. Odkryto ją 60 lat temu

2024-09-17 8:19

Jaskinia Raj w gminie Chęciny, położona na południe od Kielc, to jedna z największych atrakcji turystycznych w województwie świętokrzyskich. Można ją zwiedzać także jesienią. Kilka dni temu świętowała okrągły jubileusz 60-lecia odkrycia.

Spis treści

  1. Ciekawostki na temat Jaskini Raj - ważne dla turystów
  2. Godziny otwarcia Jaskini Raj
  3. Cennik dla zwiedzających Jaskinię Raj
  4. Jubileuszowa impreza w Raju

Jaskinia Raj została odkryta na przełomie 1963-64 roku, natomiast dla turystów została udostępniona w 1972. Jest rezerwatem przyrody oraz obszarem chronionym archeologicznie. Można ją zwiedzać przez dziesięć miesięcy w roku, oprócz okresu od 15 listopada do 15 stycznia. Wtedy następuje hibernacja nietoperzy, zaś panujący tu mikroklimat nie pozwala na zwiedzanie jaskini.

Ciekawostki na temat Jaskini Raj - ważne dla turystów

Kiedy wejdziemy już do wnętrza jaskini, nie możemy korzystać z kamery czy aparatu. Zabraniają tego przepisy. Nasz reporter mógł sfilmować tylko niektóre miejsca czy wykonać zdjęcia za zgodą kierownictwa kompleksu Raj. Co jeszcze warto wiedzieć?

  • Zabytki archeologiczne wskazują, że w jaskini bytował człowiek neandertalski, natomiast narzędzia, które tutaj odkryto i sposób ich wykonania wskazują, że pochodzą z epoki środkowego Paleolitu (około 300-40 tysięcy lat temu), zwaną także epoką kamienia łupanego.
  • Najbliższe stanowiska tej kultury neandertalskiej znajdują się na terenie dzisiejszej Słowacji, Moraw czy Węgier.
  • Najbliższa podobna atrakcja to Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie w Sudetach, około 350 kilometrów od Raju.
  • Raj jest jedną z najpiękniejszych polskich jaskiń krasowych. Choć niewielka, wyróżnia się bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową. Wchodzi w skład Geoparku Świętokrzyskiego.
  • Grupa zwiedzających może liczyć maksymalnie 15 osób, ale nie oznacza to, że wszystkie one wejdą do jaskini razem. Wchodzą do środka co 15 minut, samo zwiedzanie z przewodnikiem trwa trzy kwadranse.
  • Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów.

- Mamy limit osób, które możemy przyjąć w ciągu dnia. Lepiej skorzystać z naszego systemu elektronicznej rezerwacji biletów. Głównie dotyczy to sezonu od kwietnia do września, bo wówczas jest najwięcej grup zwiedzających. Teraz oraz w marcu nie powinno być raczej problemów z wejściem do jaskini - dodaje kierownik jaskini Grzegorz Pierzak.

Godziny otwarcia Jaskini Raj

  • Styczeń – Kwiecień 09.00 – 16.00
  • Maj – Czerwiec 09.00 – 19.00
  • Lipiec – Sierpień 09.00 – 18.00
  • Wrzesień – Październik 09.00 – 17.00
  • Listopad 09.00 – 16.00

Cennik dla zwiedzających Jaskinię Raj

  • 15 stycznia – 30 czerwca 35 złotych
  • 1 lipca – 31 sierpnia 40 zł
  • 1 września – 15 listopada 35 zł

Jak dojechać do Jaskini Raj? Zobacz na mapie poniżej.

Jubileuszowa impreza w Raju

Na początku września Jaskinia Raj świętowała 60-lecie swego odkrycia. 6 września odbył się tutaj "Piknik pod gołym niebem pełnym gwiazd". Można było zwiedzać jaskinię, dostępna była także wioska neandertalska, odbyły się warsztaty zielarskie, wystąpili także: zespół Gędzi Chór, akordeonista Piotr Gierczak i gitarzysta Andrzej Chochół. Chętni mogli obserwować niebo przez teleskop, zaś wyjątkowy wieczór zakończył teatr ognia i pokaz świateł z nowoczesnego samochodu Tesla. 

Do wspólnego imprezowania zaprosiły chętnych: Fundacja Łysogóry oraz Jaskinia Raj, projekt wsparło Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Świętokrzyskie. Jaskinia Raj w gminie Chęciny zaprasza turystów

QUIZ. Jak dobrze znasz Chęciny w Świętokrzyskiem? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
W którym powiecie znajduje się obecnie gmina Chęciny?