Spis treści
- Historia Sancygniowa i znane miejsca
- Współpracownik papieża i znany aktor
- Największy ruch w czasie odpustów
- Wykorzystać turystyczny potencjał
Ta wieś na południu świętokrzyskiego, w gminie Działoszyce, liczy około 120 mieszkańców, jest tam 116 domów, nie wszystkie są jednak zamieszkałe. Część rodowitych osób, pochodzących z Sancygniowa, przebywa obecnie poza rodzinnymi stronami, niektórzy odwiedzają tę miejscowość wiosną czy na przykład w czasie wakacji.
Historia Sancygniowa i znane miejsca
Pierwsze wzmianki o Sancygniowie pochodzą jeszcze z drugiej połowy XIV wieku (wtedy obowiązywały inne nazwy - Sęczygniew, Sadzignew, w późniejszych stuleciach między innymi Sanczygnyew). Właścicielem wsi był ród Sancygniowskich. Jedną z historycznych pozostałości jest tam tajemniczy, ośmioboczny słup upamiętniający braci polskich (inaczej arian, odłamu religijnego z czasów reformacji w XVI wieku).
W 1864 roku, w wyniku uwłaszczenia chłopów, jakie ogłosiły władze carskiej Rosji, to mieszkańcy stali się właścicielami ziem i budynków. W budynkach dworskich, w czasie II wojny światowej stacjonowały oddziały niemieckiego Wehrmachtu, w lipcu 1944 roku rozbroili je żołnierze Batalionów Chłopskich. Jeszcze do 1954 roku Sancygniów był stolicą gminy.
Jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych budowli w Sancygniowie jest zespół pałacowo-dworski. Ostatnim jego właścicielem był Andrzej Deskur z Ostrowa (dziś powiat proszowicki w Małopolsce).
Współpracownik papieża i znany aktor
Z Sancygniowem związany jest Andrzej Maria Deskur, polski duchowny, przez lata pełniący posługę w Kurii Rzymskiej w Watykanie, jeden z bliskich współpracowników papieża Jana Pawła II, przewodniczący Papieskiej Komisji Środków Społecznego Przekazu. Jego bratankiem jest z kolei Andrzej Deskur, aktor filmowy, serialowy i teatralny, który występował między innymi w takich znanych produkcjach jak "Bodo", "Komisarz Alex", "Kler", "Ojciec Mateusz" czy jeszcze wielu innych.
Źródło: Wikipedia.
Największy ruch w czasie odpustów
Jak przekazali nam mieszkańcy Sancygniowa, obecnie tereny dawnego zespołu pałacowego mają prywatnego właściciela, możliwość zwiedzania obiektu jest mocno ograniczona.
- Wiele osób, które pochodzą z Sancygniowa, przed laty wyprowadziło się na Śląsk. Na przełomie lat odwiedzali rodzinne strony, czuli do nich sentyment. Największe frekwencje były zawsze 29 czerwca, w czasie odpustu w Parafii pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła. Z roku na rok, niestety, przyjeżdża ich coraz mniej - nad takim stanem rzeczy ubolewa w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl Renata Bąk, mieszkanka Sancygniowa, służąca także w tamtejszej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej.
Druhna, podobnie jak kilka jej koleżanek, udziela się społecznie, jeździ także do akcji ratunkowych i gaśniczych w obrębie miejscowości i gminy Działoszyce. Sancygniowska straż należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Na zdjęciu poniżej panie z koła gospodyń wiejskich w Sancygniowie, oferująca smaczny chleb.
Wykorzystać turystyczny potencjał
- W naszej miejscowości działa także koło gospodyń wiejskich, mamy świetlicę środowiskową. W sezonie letnim odwiedzają nas turyści, to miejsce lubią także grzybiarze. Około 25 kilometrów dzieli nas od Pińczowa i rzeki Nidy (tę lubią m.in. miłośnicy kajakarskich spływów - przyp. PSta) - przypomina Renata Bąk.
Część mieszkańców żyje z rolnictwa, np. uprawy kukurydzy. Z roku na rok we wsi jest jednak coraz mniej krów czy koni, tak samo trzody chlewnej. W Sancygniowie turyści lub pracownicy sezonowi mogą także wynająć domki. Część dostępnych działek kupują na przykład mieszkańcy Krakowa czy okolic.
- Na pewno nasza wieś posiada turystyczny potencjał, tylko jeszcze nie do końca wykorzystany - przyznaje mieszkanka Sancygniowa.
Jak dojechać do Sancygniowa? Sprawdźcie na mapie poniżej.