Kolejni świętokrzyscy terytorialsi złożyli przysięgę. Zobacz zdjęcia

i

Autor: 10. ŚBOT / materiały prasowe 10. ŚBOT zasiliło prawie trzydzieści nowych żołnierzy.

Kolejni świętokrzyscy terytorialsi złożyli przysięgę. Zobacz zdjęcia

2020-10-26 11:00

Prawie trzydziestu żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową. Tym razem uroczystość odbyła się na terenie jednostki w Sandomierzu. Konieczne było dostosowanie się do wymaganych obostrzeń w dobie panującej pandemii. Żołnierze przysięgali w maseczkach, bez obecności najbliższych.

W ostatnią niedzielę na terenie 3. Batalionu Radiotechnicznego w Sandomierzu, gdzie ma siedzibę również 102. batalion lekkiej piechoty 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przysięgę złożyło blisko 30 żołnierzy. Wieńczy ona 16-dniowe szkolenie podstawowe, które rozpoczyna służbę w szeregach terytorialsów.

- Wszystkie czynności związane z uroczystością, były dostosowane do obecnych wymogów bezpieczeństwa i zaleceń służb sanitarnych. Żołnierze składali przysięgę stojąc w maseczkach w odległości 2 metrów od siebie. Na uroczystości nie było, zwykle licznego grona znamienitych gości oraz rodzin bliskich żołnierzy – relacjonuje por. Marcin Kowal z zespołu prasowego 10. ŚBOT.

Była to już osiemnasta przysięga żołnierzy w historii świętokrzyskich terytorialsów i złożona została na niedawno wręczony sztandar brygady. Uroczystości z tym związane miały miejsce 16 sierpnia na kieleckim Placu Wolności.

Terytorialsi a koronawirus

W marcu tego roku przez rozprzestrzenianie się koronawirusa, Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły tryb działania ze szkoleniowego na antykryzysowy. Zostały między innymi zawieszone wszystkie szkolenia i uroczystości wojskowe. Wraz ze stopniowym luzowaniem obostrzeń, zaczęto przywracać szkolenia żołnierzy. Pierwsze szkolenie podstawowe w dobie pandemii, świętokrzyscy terytorialsi rozpoczęli 11 lipca, kolejne w miesiącu sierpniu i październiku, którego zwieńczeniem była niedzielna uroczystość.

Kim są żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej?

Wśród ochotników dominują mający wykształcenie średnie. Oni stanowią blisko 70 procent wszystkich. Około 20 procent stanowią osoby z wykształceniem wyższym. Licznie reprezentowani są studenci - blisko 30 procent. Są też uczniowie, pracownicy administracyjni, technicy, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą a także osoby bezrobotne.

Więcej kobiet w mundurze

Wśród nowych żołnierzy aż blisko 30 procent stanowią kobiety.

- Potwierdza to trend o coraz większym zainteresowaniu wojskiem wśród pań. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, najliczniej reprezentowany jest powiat sandomierski, starachowicki oraz kielecki. Na czele miast jest Sandomierz i Kielce. Nowi żołnierze to głównie ludzie młodzi, średnia wieku to poniżej 30 lat. Przysięgający żołnierze zasilą głównie oba bataliony lekkiej piechoty w Sandomierzu oraz w Kielcach – informuje por. Marcin Kowal.

qz-2XmN-zeTi-PQ1s

Przypomnijmy, że formowanie brygady rozpoczęło się w trzecim etapie budowy WOT, na początku 2018 roku. Brygada liczy dzisiaj ponad 1300 żołnierzy rozmieszczonych w dwóch batalionach w Kielcach i Sandomierzu. W czasach pokoju zadaniem świętokrzyskich terytorialsów jest między innymi zwalczanie skutków klęsk żywiołowych czy działania ratownicze w sytuacjach kryzysowych.

Jak pilotuje się samolot? Sprawdziliśmy