Korona Kielce zostaje w PKO BP Ekstraklasie! Heroiczne zwycięstwo z Lechem Poznań

2024-05-26 6:59

Korona Kielce wygrała z Lechem Poznań 2:1 i zapewniła sobie utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie! Żółto-czerwoni po raz kolejny napisali fantastyczną historię. Mistrzem Polski została Jagiellonia Białystok, z ligą żegnają się: Warta Poznań, Ruch Chorzów i ŁKS Łódź.

Jeśli Korona chciała utrzymać się na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce to musiała w Poznaniu zgarnąć komplet punktów. Ponadto należało liczyć na korzystny rezultat przynajmniej jednej z drużyn, które po 33 seriach spotkań nie zapewniły sobie ligowego bytu. Mowa o Warcie Poznań, która zagrała na wyjeździe z walczącą o mistrzostwo Polski Jagiellonią Białystok, ale także Puszczy Niepołomice podejmującej Piasta Gliwice oraz Radomiaka, który zmierzył się z Widzewem Łódź.

Kielczanie mieli lepszy bezpośredni bilans z Radomiakiem (remis 1:1 i wygrana 4:0) i Puszczą (wygrana 5:3 i remis 1:1), ale gorszy z Wartą (remis 1:1 i porażka 0:1). To oznaczało, że w przypadku takiej samej liczby punktów tych drużyn na koniec sezonu, to Korona pozostałaby w PKO BP Ekstraklasie.

Więcej o sytuacji kadrowej Korony piszemy tutaj: PKO BP Ekstraklasa. Mecz ostatniej szansy! Korona Kielce zagra na wyjeździe z Lechem Poznań o utrzymanie

Po 33 kolejkach Radomiak miał 38, Puszcza i Warta po 37, a Korona 35 punktów. Tylko zwycięstwo w Poznaniu dawało żółto-czerwonym nadzieje na pozostanie w najwyższej klasie rozgrywek, ale korzystnie musiały dla niej ułożyć się też mecze wyżej wymienionych rywali.

Zobacz poniżej zapis relacji na żywo z meczu Lech Poznań - Korona Kielce.

Lech Poznań - Korona Kielce 1:2 (1:0)

Bramki: Mikael Ishak 45+2 - Jewgienij Szykawka 55, 65.

Lech Poznań: Mrozek - Czerwiński (68. Dziuba), Salamon, Milić, Andersson - Pereira, Murawski, Karlström (75. Kvekveskiri), Velde (75. Ba Loua) - Marchwiński, Ishak.

Korona Kielce: Dziekoński - Zator, Trojak, Kwiecień, Pięczek - Hofmeister, Podgórski (80. Takac), Remacle (55. Fornalczyk), Krogstad (46. Dalmau), Trejo (46. Błanik) - Szykawka (85. Konstantyn).

Żółte kartki: Murawski, Velde, Karlström, Ishak, Mrozek, Milić - Podgórski, Hofmeister, Krogstad, Trojak, Kwiecień, Dalmau.

Czerwona kartka: Marchwiński (Lech).

Sędziował: Daniel Stefański (Bydgoszcz).

Widzów: 20 653.

Lech Poznań - Korona Kielce. Zapis relacji minuta po minucie

1. minuta: Korona stwarzała zagrożenia po rzutach rożnych, jednak skutecznie bronił się Lech.

10. minuta: Żółtą kartką ukarany został Fredrik Krogstad za faul na Filipie Marchwińskim.

17. minuta: Strzał z dystansu oddał Fredrik Krogstad, ale w sam środek bramki.

24. minuta: Danny Trejo prawie przelobował Bartosza Mrozka przy próbie dośrodkowania.

37. minuta: Marcel Pięczek posłał groźne podanie w pole karne, jednak zabrakło, żeby ktoś wykończył tę sytuację.

39. minuta: Fredrik Krogstad po raz kolejny uderzył zza pola karnego, ale znów skutecznie bronił Mrozek.

40. minuta: Danny Trejo zmarnował stuprocentową sytuację. Meksykanin w sytuacji sam na sam uderzył obok bramki.

45+2 minuta: Atakowała Korona, a gola strzelił Lech Poznań. Na listę strzelców wpisał się Mikael Ishak.

Do przerwy Korona Kielce przegrywa z Lechem Poznań 0:1

W pozostałych spotkaniach, Warta Poznań przegrywa z Jagiellonią Białystok 0:3, Radomiak Radom prowadzi z Widzewem Łódź 1:0, a Puszcza Niepołomice bezbramkowo remisuje z Piastem Gliwice.

50. minuta: Korona była w natarciu. Strzału próbował Martin Remacle, ale znów skutecznie Bartosz Mrozek.

53. minuta: Czerwoną kartkę otrzymał Filip Marchwiński za groźny faul na Martinie Remacle

56. minuta: Korona wyrównała! Gola strzelił Jewgienij Szykawka po podaniu Adriana Dalmau.

59. minuta: Groźny i mocny strzał z rzutu wolnego oddał Bartosz Kwiecień, ale zdołał obronić Mrozek.

65. minuta: Korona Kielce wyszła na prowadzenie! Najlepiej w polu karnym po raz kolejny odnalazł się Jewgienij Szykawka!

79. minuta: Mikael Ishak ponownie trafił do siatki, ale na szczęście dla Korony sędzia nie uznał bramki. Piłka chwilę wcześniej wyszła poza boisko.

Korona zostaje w ekstraklasie, kto mistrzem, kto spada?

Ostatecznie Korona dotrwała do końca meczu i wygrała 2:1!!! Kielczanie zostają w PKO BP Ekstraklasie na kolejny sezon. W całym sezonie Korona zdobyła 38 punktów i zajęła czternaste miejsce w tabeli.

Mistrzem Polski została Jagiellonia Białystok (63 punkty). Drugie miejsce zajął Śląsk Wrocław (60), trzecie Legia Warszawa (59). Z ligą żegnają się ekipy z miejsc 16-18: Warta Poznań (37), Ruch Chorzów (32) i ŁKS Łódź (24).

W ostatniej kolejce, w meczach, które najbardziej interesowały Koronę, Warta przegrała na wyjeździe z Jagiellonią 0:3, Puszcza Niepołomice pokonała Piasta Chęciny 1:0, natomiast Radomiak Radom przegrał z Widzewem Łódź 1:3.

Czytaj również:

Świętokrzyskie. Doping na meczu Korony Kielce z Ruchem Chorzów

QUIZ. Słynne mecze i wydarzenia z historii piłkarskiej reprezentacji Polski. Co o nich wiesz, pamiętasz wyniki oraz zawodników?

Który polski piłkarz został królem strzelców turnieju olimpijskiego w 1992 roku w Barcelonie?