- Odkryj "Małą Kadzielnię" – ukryty klejnot w Górach Świętokrzyskich, który zyskał nowe życie dzięki milionowym inwestycjom.
- Dawny kamieniołom w Górnie, odrestaurowany za 4 miliony złotych, oferuje ścieżki edukacyjne, punkty widokowe i miejsca do wypoczynku.
- To miejsce z potencjałem, choć wciąż mało znane turystom, kryje w sobie historię i przyrodę, a także wiele atrakcji w okolicy.
- Dowiedz się, dlaczego "Mała Kadzielnia" to obowiązkowy punkt na mapie Gór Świętokrzyskich i co jeszcze czeka na Ciebie w jej pobliżu!
Gmina Górno położona jest na wschód od Kielc, w sercu Gór Świętokrzyskich. Atutem tej miejscowości oraz okolicznych jest sąsiedztwo Gór Świętokrzyskich. Z drugiej strony łatwo tu dojechać, przez Górno biegnie trasa krajowa numer 74.
Dawniej kamieniołom, dziś atrakcja
Sam kamieniołom (dawniej wydobywano tutaj kruszywo) znajduje się obok gminnego stadionu, gdzie swoje mecze rozgrywają piłkarze miejscowego klubu Góral. Także tutaj odbywają się różne, gminne imprezy czy uroczystości. szykuje niespodziankę!
Teren w ostatnich latach był zaniedbany, gmina postanowiła nada mu nowe życie, realizując tam nowe inwestycje. Pierwszą inwestycją była budowa boiska, kolejnymi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego stały się: budowa schodów widokowych, oczyszczenie skałek, ścieżka edukacyjna, miejsca parkingowe.
Miliony na "Małą Kadzielnię" w Górnie
Zamysłem gminny inwestorów było, aby obiekt przypominał słynny kamieniołom z amfiteatrem w Kielcach. Stąd też wzięła się nazwa "Mała Kadzielnia".
Rewitalizacja terenu po dawnym wyrobisku kopalni w sumie kosztowała około cztery miliony złotych. Zakończyła się dwa lata temu. Na budowę znajdującego się tuż przy „Małej Kadzielni” gminnego targu poszło 2,8 milion złotych.
Można "nacieszyć oko"
"Mała Kadzielnia" to miejsce z potencjałem. Ścieżka edukacyjna zapozna nas z historią i przyrodą tego terenu. Można tu odpocząć i "nacieszyć oko" pięknymi widokami.
Wielu turystów, także wędrujących po Górach Świętokrzyskich, jeszcze nie odkryło tego miejsca. Gorąco poleca je między innymi Andrzej Czaja, działacz Gminnego Klubu Sportowego Góral Górno.
- Odwiedzam "Małą Kadzielnię" z przyjaciółmi, szkoda, że w tym miejscu pojawia się wciąż tak mało turystów. Mamy się czym pochwalić i na pewno trzeba te atuty jeszcze bardziej promować - mówi Czaja w rozmowie z serwisem internetowym kielce.eska.pl.
Dużo atrakcji w pobliżu
W "Małej Kadzielni" historia spotyka się z teraźniejszością. Warto dodać, że w promieniu 10-15 kilometrów od Górna znajduje się wiele innych atrakcji turystycznych i zarazem przyrodniczych. Mowa choćby o:
Łysicy - najwyższym szczycie Gór Świętokrzyskich (614 metrów nad poziomem morza)
- miejscowości Święta Katarzyna
- Parku Miniatur i Rozrywki Sabat Krajno
- zalewie w Wilkowie
- Świętym Krzyżu
- Nowej Słupi
- Osadzie Średniowiecznej i Zagrodzie Harmonia w Hucie Szklanej
- Szklanym Domu w Ciekotach
- Zalewie w Cedzynie
- Lotnisku w Masłowie, gdzie zajęcia i pokazy organizuje Aeroklub Kielecki.
Z Górnem sąsiaduje także gmina Bieliny, słynąc głównie z uprawy truskawek. Znajdziemy tu wiele pieszych szlaków ale też idealnych miejsc dla miłośników rowerowych wypraw. Uwaga - to dla tych, którzy lubią się zmęczyć, bo jednak pokonywanie świętokrzyskich wzniesień jest wymagające.
Źródła: PAP, Polska dla dzieci.
Jak dojechać do "Małej Kadzielni" w Górnie? Zobaczcie na mapie poniżej.
Czytaj również:
- Planujesz wycieczkę w Góry Świętokrzyskie? Oto ceny biletów na szczyty i szlaki
- Wyrusz w niezapomnianą podróż. Święta Katarzyna i ukryte skarby Gór Świętokrzyskich czekają!
- Poznaj "Świętokrzyskie Zakopane"! To miasteczko słynie z turystyki oraz atrakcji
