Marta Kierońska z Kielc zagrała w filmie Sami swoi. Początek

i

Autor: Piotr Stańczak Marta Kierońska wystąpiła w filmie "Sami swoi. Początek". Na dużym zdjęciu kadr z planu w Muzeum Wsi Kieleckiej.

Rozrywka

Marta Kierońska z Kielc zagrała w filmie "Sami swoi. Początek". Jeszcze o niej usłyszymy!

2024-02-24 8:50

16 lutego w kinach pojawił się film "Sami swoi. Początek", w poprzednią niedzielę w Kinie Helios w Kielcach odbyła się przedpremiera. W obsadzie znaleźli się też mieszkańcy Kielc i województwa świętokrzyskiego! Jedną z ról zagrała Marta Kierońska. Opowiedziała nam o swojej pracy na planie.

Film "Sami swoi. Początek" wyreżyserował Artur Żmijewski, znany polski aktor (m.in. z "Ojca Mateusza"). To produkcja, która opowiada o losach rodzin Pawlaków i Karguli zanim przybyli na Ziemie Odzyskane na zachodzie Polski po II wojnie światowej. To wtedy zaczyna się akcja "Samych swoich" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Pierwsza część trylogii powstała w 1967 roku, kolejne dwie - "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć" - nagrano już w latach 70. minionego stulecia. Główne role zagrali w nich legendarni, nieżyjący już dziś aktorzy: Wacław Kowalski (Pawlak) oraz Władysław Hańcza (Kargul).

W "Samych swoich. Początku" młodych bohaterów, Pawlaka i Kargula, zagrali odpowiednio: Adam Bobik oraz Karol Dziuba. W aktorskiej obsadzie nie brakuje sław polskiego kina i rodzimych seriali, ale swój wkład w powstanie filmu mieli też artyści oraz liczni  statyści z województwa świętokrzyskiego. Warto przy tym dodać, że 85 procent scen powstało w naszym regionie. Najwięcej w Muzeum Wsi Kieleckiej (skansen zamienił się w Krużewniki, wieś Kargula i Pawlaka), ale filmowcy gościli też na Świętym Krzyżu, gdzie kręcili sceny w więzieniu.

Marta Kierońska jako Helenka Pawlak

12-letnia kielczanka Marta Kierońska wcieliła się w rolę Helenki Pawlak, młodszej siostry Kazimierza!

- Rola nie sprawiała mi wielkich problemów, w ogóle był to dla mnie duży zaszczyt, że mogła zagrać w tym filmie - podsumowała Marta Kierońska. - Startuję w różnych castingach, nie zawsze udaje się dostać tę wymarzoną rolę, ale staram się wykorzystywać swoje szanse. Poza aktorstwem moją wielką pasją jest jazda konna. Ponadto śpiewam i głównie gram w teatrze - mówi młoda artystka, związana z Teatrem Po Trzecim Dzwonku, uczestnicząca też w różnych obozach artystycznych Artolingua. 

Dla Marty była to jedna z pierwszych, większych ról filmowych, choć już wcześniej statystowała w innych produkcjach. - Reżyser Artur Żmijewski był bardzo miły, pomocny, podobnie jak inni aktorzy występujący w "Samych swoich. Początku". To była bardzo fajna współpraca. W ogóle lubię swój region i cieszę się, że ten film powstawał właśnie tutaj - powiedziała Marta Kierońska w rozmowie z serwisem eska.pl.

Czytaj również:

Marta Kierońska z Kielc zagrała w filmie Sami swoi. Początek (2)

i

Autor: Piotr Stańczak Marta Kierońska podczas przedpremiery filmu w kieleckim kinie Helios.

Śpiewa, gra, recytuje i jeździ na nartach

Marta Kierońska jest uczennicą Szkoły Podstawowej numer 8 w Kielcach. Bierze udział w zajęciach teatralnych, muzycznych, aktorskich Artolingua i Muzolingua pod okiem Kamy Kępczyńskiej.

- Jest wszechstronnie uzdolniona, choć nadal szuka tej dziedziny, w której będzie dalej się rozwijała. Pięknie śpiewa, recytuje wiersze, także w staropolskim języku. Rozwija się też sportowo. Rok temu doskonaliła narciarskie umiejętności na obozie Nartolingua. Jest otwarta na naukę, skromna, koleżeńska, ma wsparcie rodziców. Jeszcze o niej usłyszymy! - zapewnia Kama Kępczyńska, organizatorka zajęć, w których bierze udział Marta.