Spis treści
Urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości (OPP) powstają na niebezpiecznych trasach, gdzie kierowcy nie przestrzegali limitu prędkości i gdzie dochodziło do wypadków.
Jak działa OPP?
System wylicza średnią prędkość pojazdu, bazując na pomiarze czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy.
O odcinkowym pomiarze informują znaki drogowe, a cechą charakterystyczną tego systemu są dwie bramki, pod którymi przejeżdżają pojazdy i zamontowane na nich kamery, które robią zdjęcia, podobnie jak fotoradary. Jeśli kierowca przekroczył prędkość, musi liczyć się z tym, że otrzyma mandat. Wezwanie do jego zapłaty może przyjść w ciągu pół roku od ujawnienia wykroczenia przez pracownika CANARD-u.
Odcinkowy pomiar prędkości sprawdził się np. we Włoszech, gdzie liczba wypadków spadła o 19 procent, liczba rannych o 27 proc., a liczba zgonów zmniejszyła się aż o połowę.
43 nowe urządzenia na trasach w Polsce
Projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym aktualnie wchodzi w kolejny etap. CANARD podpisał umowę z firmą Sprint S.A. na dostawę i montaż 43 urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości. Systemy UnicamVELOCITY 4 zostaną zamontowane na drogach ekspresowych i autostradach.
Urządzenia, które zostaną zainstalowane, to system żółtych kamer, automatycznie określający czas wjazdu i wyjazdu z kontrolowanego odcinka drogi. Kamery, oprócz przyporządkowania wykroczenia do pojazdu, którym przekroczono prędkość, zarejestrują również szereg innych danych, w tym m.in.: miejsce, datę i czas pomiaru, długość odcinka pomiarowego oraz maksymalną dozwoloną prędkość.
Urządzenia zidentyfikują również pas ruchu, którym poruszał się samochód. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwią wykonanie wysokiej jakości zdjęcia także w porze nocnej. Zarejestrowane zdjęcia będą przesyłane online do systemu centralnego CANARD.
Sprzęt za 85 milionów złotych
Lokalizacje, w których staną nowe odcinkowe pomiary prędkości, wytypowano przy współpracy z GDDKiA, która zarządza ruchem na drogach krajowych oraz policją. To miejsca, w których z uwagi na realne zagrożenie bezpieczeństwa, spowodowane nadmierną prędkością niezbędne było zainstalowanie urządzeń do automatycznej kontroli.
Każda lokalizacja systemu poprzedzona będzie informacyjnym znakiem drogowym. Firma Sprint S.A. będzie miała maksymalnie 76 tygodni na dostawę i montaż sprzętu. Koszt instalacji 43 urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości wyniesie blisko 85 milionów złotych.
Po zakończeniu tego etapu rozbudowy systemu, CANARD będzie dysponował 114 takimi urządzeniami, które obejmować będą nadzorem ponad 670 km dróg.
Nowe stanowisko do odcinkowego pomiaru prędkości powstanie w województwie świętokrzyskim, przy trasie S7 w Kajetanowie w powiecie kieleckim (węzeł drogowy Kielce Północ).