Galeria zdjęć

Świętokrzyskie słynie z truskawki. W gminie Bieliny królowały słodkie przysmaki, były też inne atrakcje

2024-06-06 11:47

Gmina Bieliny to "truskawkowe zagłębie" w naszym regionie. W miniony weekend w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej odbył się 25. Dzień Świętokrzyskiej Truskawki. Nie zabrakło atrakcji, nie tylko kulinarnych.

Mimo, że pogoda nie sprzyjała, to truskawkowe święto tradycyjnie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz gości.

Truskawkowe mistrzostwa w gminie Bieliny

- O godzinie 13 świętowanie rozpoczęła rywalizacja w ramach XVIII edycji Mistrzostw w Szypułkowaniu Truskawek. Zadaniem uczestników było odszypułkowanie 25 truskawek - na 25 edycję święta. Konkurencja rozegrała się w kategorii Open. Po raz pierwszy swoich sił spróbowali najmłodsi w kategorii KIDS. W kategorii Open najlepsze były: Ewa Brożyna (1 miejsce), Katarzyna Zalińska (2 miejsce) i Joanna Pajdo (3 miejsce). W kategorii KIDS na podium znaleźli się: Julia Krzysiek, Julia Bęben i Ewa Kwiatek. Pozostali uczestnicy otrzymali upominki - relacjonowała Gmina Bieliny na swojej stronie na Facebooku.  

Dzień Świętokrzyskiej Truskawki z artystami

Na scenie wystąpiły lokalne zespoły:

  • Małe Bielinianki
  • ZPiT Jodełki
  • Koło Małych Gosposi z Huty Podłysicy;
  • Echo Łysicy
  • Makoszanki
  • Śwarne Kakonianki
  • Kapela z Kakonina

Widzowie mogli też obejrzeć koncerty: Patrycji Jędrzejowskiej, Aleksandry Zdeb, Emilii Chlewickiej, Julii Trzcińskiej, Zuzy Bery i Wiktorii Gawron, a także uroczych solistek z zespołu Studia Piosenki Metro Bieliny Piotra Goworka. Umiejętności taneczne zaprezentowali uczestnicy Akademii Tańca Drezno & Kucharczyk, Akademii Tańca Magic oraz taneczny duet: Weronika Rzadkowska i Franciszek Brożyna.

Pokaz umiejętności dali także wychowankowie Kieleckiego Klubu Karate Kyokushin, podopieczni Piotra Kęćki.

Wójt Bielin: to trudny czas dla rolników

- To już tradycja, że na początku czerwca spotykamy się na wspólnym świętowaniu. Rolnicy, plantatorzy owoców miękkich, od lat borykają się z coraz trudniejszą sytuacją związaną z opłacalnością upraw. Ten rok nie należy do łatwiejszych. Wiosenne przymrozki, brak opadów dały się we znaki, toteż tegoroczne plony nie zapowiadają się najlepiej. Przed Państwem czas wytężonej pracy. Życzę, by był on jak najbardziej efektywny - mówił do uczestników Dnia Świętokrzyskiej Truskawki Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny.

Kulinarne atrakcje pod Świętym Krzyżem

- Organizatorzy zadbali również o podniebienia przybyłych gości – przygotowane zostały stoiska z grillem, lodami, goframi i naturalnymi sokami z bielińskiej tłoczni. Panie i panowie z Kół Gospodyń Wiejskich z Makoszyna, Lechowa, Napękowa, Belna, Huty Koszary i Czaplowa oraz z bielińskiego Klubu Seniora serwowali przysmaki świętokrzyskiej kuchni - wspominał Urząd Gminy Bieliny.

Nie zabrakło licznych atrakcji, nie tylko tych kulinarnych. Gwiazdą wieczoru był natomiast zespół Power Play.

Świętokrzyskie. Dawne więzienie na Świętym Krzyżu. Jak dziś wygląda?

QUIZ. Z czego słyną miasta i gminy w Świętokrzyskiem? Wskazujemy atrakcje i ciekawostki, ty podajesz miejsce!

Pytanie 1 z 10
Żeliwny grzejnik jest symbolem...