Tadeusz Sznuk, prowadzący program Jeden z dziesięciu zaproszony na mecz Korony Kielce

i

Autor: Zdjęcia: Piotr Stańczak, Kasia Zaremba/East News Warszawa Korona Kielce, promując mecz z Lechem Poznań, wykorzystała głos Tadeusza Sznuka (na małym zdjęciu), wygenerowany przez sztuczną inteligencję.

Sport

Tadeusz Sznuk, prowadzący program "Jeden z dziesięciu" zaproszony na mecz Korony Kielce

2023-11-25 15:24

Niecodzienny sposób promocji meczu z Lechem Poznań wybrała Korona Kielce. W rolach głównych tym razem wystąpiła... sztuczna inteligencja. Skąd to zamieszanie i jaki będzie finał?

W ostatnich dniach niezwykle popularny stał się Artur Baranowski, zwycięzca jednego z odcinków popularnego programu "Jeden z dziesięciu". 28-letni mieszkaniec Śliwnik w województwie łódzkim uzyskał rekordową ilość 803 punktów.

Korona Kielce - Lech Poznań ze... sztuczną inteligencją w tle

Co wspólnego ma program i Artur Baranowski z Koroną Kielce i PKO BP Ekstraklasą? Otóż klub z ulicy Ściegiennego, chcąc zachęcić kibiców do obejrzenia meczu "złocisto-krwistych" z Lechem Poznań 2 grudnia na Suzuki Arenie, zamieścił oryginalny post na platformie społecznościowej X (do niedawna Twitter). Sztuczna inteligencja wygenerowała głos Tadeusza Sznuka, prowadzącego "Jeden z dziesięciu". Trzy pytania dotyczą właśnie meczu Korona Lech.

  • Czym dla kibica jest mecz swojej drużyny
  • "Jest taka drużyna co się Koroneczką zwie, Kielce, Kielce, Kielce,hej MKS Korona" - ile tysięcy kibiców gospodarzy może pomieścić stadion, na którym słychać tę przyśpiewkę?
  • Jakie jest aktualne tempo sprzedaży biletów na mecz Korony z Lechem?
  • Czy kibic Korony może opuścić spotkanie z Lechem w sobotę 2 grudnia o godzinie 20?

Jakie były odpowiedzi? Zobaczcie w poście poniżej:

Tadeusz Sznuk zaproszony do Kielc

Ten sposób zachęty do przyjścia na stadion na mecz z "Kolejorzem" wzbudził mieszane uczucia u kibiców, internautów oraz... specjalistów od marketingu. Krytykujący kielecki klub zwrócili uwagę na to, że Korona bezprawnie wykorzystała wizerunek Tadeusza Sznuka, do tego jeszcze używając sztucznej inteligencji (AI), która - dodajmy - ma we współczesnym świecie tylu zwolenników co i przeciwników.

Kiedy w mediach społecznościowych rozpętała się burza, sprawę tłumaczył prezes Korony Kielce Łukasz Jabłoński.

- Niestety czasem tak bywa, że wzniecamy „pożar” i trzeba go gasić, stawić mu czoła. Przed chwilą odbyłem przeeeeeeemiłą rozmowę z Panem Tadeuszem Sznukiem. Zapewnił mnie, że jeżeli tylko zdrowie pozwoli to przyjedzie do Kielc na mecz Korony. Podjęliśmy również kontakt z producentem i TVP - napisał prezes Jabłoński na platformie X.

Na wstępie filmu, jaki pojawił się na profilu Korony, widnieje informacja, że "publikowany materiał to zmontowana przeróbka programu 1 z 10 emitowanego na TVP. Pytania Pana Tadeusza Sznuka zostały wygenerowane przez AI".

Prezes Łukasz Jabłoński dodał z kolei w swoim poście, że od sztucznej inteligencji raczej nie uciekniemy, ale możliwości jakie daje ta technologia budzą wątpliwości. - Niestety kreatywność z wykorzystaniem różnych zdjęć i filmów często balansuje na krawędzi prawa i łatwo ją przekroczyć, oczywiście to nie jest żadnym usprawiedliwieniem… - napisał szef Korony Kielce.

Warto dodać, że Tadeusz Sznuk pochodzi z... Kielc! Urodził się w tym mieście 16 lipca 1943 roku. Jest dziennikarzem, prezenterem telewizyjnym, lektorem filmowym, ale również inżynierem elektronikiem (w tym zawodzie pracował przez dziesięć lat).