Spis treści
- Huta Szklana. Na jakiej wysokości leży?
- Gdzie znajduje się Huta Szklana?
- Atrakcje u stóp Świętego Krzyża
- Nowością jest Harmonia
- Dojazd do Huty Szklanej
- Inwestycje w sołectwie
Huta Szklana. Na jakiej wysokości leży?
Mieszkańcom Huty Szklanej można z pewnością pozazdrościć właśnie tych przyrodniczych atutów. Miejscowość znajduje się w podkieleckiej gminie Bieliny, pod Świętym Krzyżem, graniczy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym. Sołectwo leży na popularnym turystycznym szlaku, jest zarazem najwyżej położoną miejscowością w województwie. Znajduje się na wysokości 462,1 metrów nad poziomem morza. Do porównania, najwyższy szczyt w Kielcach - Telegraf - ma 408 metrów.
Łysa Góra (Święty Krzyż), na której znajduje się klasztor Ojców Oblatów, ma 595 metrów n.p.m. To drugi - po Łysicy - najwyższy szczyt w naszym województwie. Huta Szklana znajduje się u podnóża Łysej Góry.
Gdzie znajduje się Huta Szklana?
Przed wiekami w tych rejonach produkowano metale z odpowiednich rud bądź szkło. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1819 roku. Huta ma też zapisane tragiczne karty w swojej historii - 22 kwietnia 1943 roku, w czasie II wojny światowej, Niemcy spacyfikowali wieś i zamordowali 10 osób (źródło: Wikipedia).
- Piękne tereny, atrakcje przyrodnicze, gospodarstwa agroturystyczne. Szkoda jedynie, że mamy już coraz mniej młodych mieszkańców. Wyjeżdżają w inne strony, w poszukiwaniu lepszej pracy i perspektyw - Barbara Zielińska, sołtys Huty Szklanej wylicza podstawowe atuty miejscowości, ale też wskazuje społeczne bolączki.
Wieś ma ponad trzydzieści domostw i około 200 mieszkańców. Położona jest zresztą nieopodal trasy wojewódzkiej 753 (przebiegającej przez Bieliny), nieco dalej znajduje się trasa krajowa numer 74 Kielce - Opatów.
Dokładną lokalizację Huty Szklanej możecie zobaczyć na mapie poniżej.
Atrakcje u stóp Świętego Krzyża
Z opisywaną miejscowością sąsiadują inne, tak samo atrakcyjne turystycznie miejscowości - Huta Podłysica, Huta Stara, Huta Podłysica. Tu znajduje się już granica gmin - Bieliny i Nowa Słupia. Z Huty Szklanej wejdziemy już bezpośrednio na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego i asfaltową drogą dojedziemy, bądź dojdziemy bezpośrednio na Święty Krzyż. W Puszczy Jodłowej można się zakochać. Wiedzą o tym turyści, którzy korzystają z miejscowych kwater i gospodarstw agroturystycznych. Są i tacy, którzy przyjeżdżają na kilka godzin, ale to w zupełności wystarczy im do "naładowania akumulatorów".
Największymi, turystycznymi wizytówkami Huty Szklanej są:
- Osada Średniowieczna (część Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich, znajdują się tu dawne chaty wiejskie, w skansenie nie brakuje atrakcji dla zwiedzających w różnym wieku).
- Harmonia - Świętokrzyska Zagroda Kultury (pokazuje dorobek i życie dawnej wsi, budynek swoim kształtem przypomina... akordeon).
- Główny Szlak Turystyczny imienia Edmunda Massalskiego
Czytaj również:
- Najdłuższy szlak turystyczny w Świętokrzyskiem. Pokonasz go? Sprawdź trasę i atrakcje
- W tej wsi pod Łysą Górą grasował świętokrzyski Janosik! Krążą o niej legendy. Z czego słynie?
Nowością jest Harmonia
Zebrania wiejskie mieszkańców odbywają się w Karczmie - Izba Dobrego Smaku. - Liczymy jednak na to, że w przyszłości będziemy mogli organizować takie spotkania już w Zagrodzie Harmonia. To nowe miejsce, które powstało ponad pół roku temu, wiosną 2024. Można tam zaliczyć powrót do przeszłości, zobaczyć, jak żyli oraz pracowali nasi przodkowie - wspomina sołtys Huty Szklanej.
We wsi nie ma jednostki ochotniczej straży pożarnej (najbliższa znajduje się w Hucie Nowej). Nie działa koło gospodyń wiejskich, część mieszkanek miejscowości działa w takiej grupie w Hucie Starej. Najmłodsze dzieci uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Hucie Starej.
Dojazd do Huty Szklanej
W sezonie turystycznym, latem, kursuje tędy bezpłatna linia autobusowa z Kielc na Święty Krzyż. Jeżdżą też busy na linii Bodzentyn - Nowa Słupia (między innymi przez Świętą Katarzynę, Wilków, Kakonin czy właśnie Hutę Szklaną), za kurs pasażer zapłaci symboliczną złotówkę. W czasie podróży turysta może zwiedzić najpiękniejsze rejony Gór Świętokrzyskich. Jak dodaje sołtys, w tym roku busy mają obsługiwać tę trasę do końca roku.
- Uruchomienie tej linii to między innymi nasza inicjatywa, mieszkańców i władz gminy Bieliny. To udogodnienie zarówno dla turystów jak i dla nas, pochodzących z Huty Szklanej. Ponieważ należymy do Parafii Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi, możemy busem dojechać na mszę do kościoła lub na cmentarz i z powrotem do domu. Kto posiada samochód, ten nie ma problemu, ale ci niezmotoryzowani lub starsi podróżują właśnie busem za złotówkę - mówi Zielińska.
Inwestycje w sołectwie
- Pod względem inwestycyjnym nie mamy na co narzekać, gmina Bieliny zadbała o drogę, oświetlenie, mamy kanalizację, wodociąg. Paradoks polega na tym, że są niekiedy kłopoty z zasięgiem sieci telefonów komórkowych, pomimo, że mieścimy się blisko wieży radiowo-telewizyjnej na Świętym Krzyżu. Korzystamy z sygnału nadajników z innego miejsca - informuje sołtys Barbara Zielińska.
- Wiele inwestycji zrealizowaliśmy w ramach funduszu sołeckiego, na przebudowę czeka droga z Huty Podłysicy do Szklanej, powstanie tam nowa nawierzchnia, oświetlenie. Wielu mieszkańców skupia się na agroturystyce. Tereny są przepiękne, więc zapraszamy do Huty Szklanej - zachęca sołtys Zielińska.
Czytaj również:
- "Polski Sachalin". Tak dawniej nazywano to miejsce w Górach Świętokrzyskich! Byliśmy w środku, sprawdziliśmy jak wygląda obecnie
- Oto najwyższe szczyty Gór Świętokrzyskich! Czekają na ciebie, spróbujesz je zdobyć?