Wideo i galeria zdjęć

TOP 10 znanych filmów i seriali, które powstawały w Świętokrzyskiem. Oto najsłynniejsze produkcje

2025-01-19 11:11

Tadeusz Łomnicki, Magdalena Zawadzka, Artur Żmijewski, Anna Dymna - między innymi tacy słynni aktorzy pojawiali się na planach filmowych w Świętokrzyskiem na przełomie ponad pięćdziesięciu ostatnich lat. Wspominamy najsłynniejsze produkcje i przedstawiamy miejsca, gdzie powstawały te filmy - od "Pana Wołodyjowskiego" do "Samych swoich. Początku".

Spis treści

  1. „Pan Wołodyjowski” (premiera w 1969 roku)
  2. „Przygody Pana Michała” (1969)
  3. „Czarne chmury” (1973)
  4. „Ojciec Mateusz” (od 2008)
  5. „Wiedźmin” (2001)
  6. „Wołyń” (2016)
  7. "Wyklęty" (2017)
  8. "Dewajtis" (2023)
  9. "Sami swoi. Początek" (2024)
  10. "Minuta Ciszy" (2022 i 2024)
  11. Filmowcy uwielbiają te świętokrzyskie miejsca
  12. Słynni aktorzy na planach filmowych w Świętokrzyskiem

Położenie, przyrodnicze atrakcje i znane miejsca turystyczne - nieprzypadkowo właśnie województwo świętokrzyskie upodobali sobie twórcy różnych, polskich filmów. Od końca lat 60. minionego stulecia do 2024 roku na Kielecczyźnie powstało wiele znanych produkcji. Pozostały nie tylko filmy czy seriale, ale także wspomnienia miejscowych aktorów czy statystów. Dziś wracamy pamięcią do najsłynniejszych ekranizacji.

„Pan Wołodyjowski” (premiera w 1969 roku)

Jedna z ekranizacji „Trylogii” Henryka Sienkiewicza była kręcona w regionie świętokrzyskim. Twórcy wykorzystali Zamek Królewski w Chęcinach jako tło dla dramatycznych wydarzeń. Zamek ten, malowniczo położony na wzgórzu, stał się ikoną filmowej Polski w tamtych latach, aczkolwiek trzeba dodać, że na potrzeby filmu zbudowano obok niego zbudowano atrapę twierdzy a później ją rozebrano.

Kulisy powstawania filmy wciąż pamiętają starsi mieszkańcy Chęcin i okolic. Znajdziecie je tutaj: 

„Przygody Pana Michała” (1969)

Serialowa adaptacja wspomnianego wyżej „Pana Wołodyjowskiego” również gościła w Chęcinach. Podkieleckie miasteczko i jego okolice odtworzyły XVII-wieczną Polskę, tu kręcono sceny oblężenia Kamieńca Podolskiego przez armię turecką. Jedną z pamiątek po filmie oraz serialu jest Muzealna Izba "Pana Wołodyjowskiego", która znajduje się w Kamienicy Niemczówka w centrum Chęcin.

„Czarne chmury” (1973)

Popularny polski serial historyczny, przedstawiający czasy XVII-wiecznej Polski, konflikty naszego królestwa z Prusami, częściowo kręcono w Klasztorze Kamedułów - Pustelni Złotego Lasy w Rytwianach w powiecie staszowskim a także Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Te miejsca wciąż zachwycają turystów i podróżników.

„Ojciec Mateusz” (od 2008)

Chociaż głównym miejscem akcji jest Sandomierz, to niektóre sceny kręcono w Kielcach oraz w Świętokrzyskiem. Popularność serialu przyczyniła się do wzrostu zainteresowania regionem, w czym dużą zasługę ma plejada świetnych polskich aktorów, na czele z odtwórcą głównej roli, Arturem Żmijewskim.

Polecamy:

„Wiedźmin” (2001)

Słynna, filmowa adaptacja prozy Andrzeja Sapkowskiego zawiera sceny nakręcone w Górach Świętokrzyskich a także w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Miejscowy krajobraz oddawał klimat mrocznego świata fantasy. Te miejsca do dziś uwielbia wielu turystów, zarówno polskich jak i zagranicznych.

„Wołyń” (2016)

Film Wojciecha Smarzowskiego o tragicznych wydarzeniach w latach czterdziestych minionego wieku na Wołyniu był kręcony we wspomnianym już skansenie w Tokarni (gmina Chęciny). Park Etnograficzny znakomicie odtworzył realia życia na wsi w tamtym okresie.

"Wyklęty" (2017)

Film w reżyserii Konrada Łęckiego nawiązuje go historii ostatniego, polskiego żołnierza wyklętego Józefa "Lalka" Franczaka. Sceny do niego powstawały w Kielcach a także innych okolicznych miejscowościach, m.in. Ameliówce, Świętej Katarzynie, Ciekotach, Tokarni, Sielpi czy Końskich.

"Dewajtis" (2023)

Serial powstał na motywach powieści Marii Rodziewiczówny. Opowiada dzieje Marka Czertwana osiadłego na Żmudzi w XIX wieku, tytuł nawiązuje do nazwy starego dębu. Kielce "zagrały" w filmie litewskie miasto Kowno. Muzeum Zabawek i Zabawy zamieniło się w dworzec kolejowy, a Pałacyk Zielińskiego - Dom Środowisk Twórczych w Kielcach w hotel.

Więcej:

"Sami swoi. Początek" (2024)

Najnowsza, głośna produkcja, która powstała w województwie świętokrzyskim, jej reżyserem był Artur Żmijewski. Opowiada o losach Kazimierza Pawlaka i Władysława Kargula a także ich rodzin, zanim trafili na tak zwane Ziemie Odzyskane po II wojnie światowej. Akcja toczy się w Krużewnikach a ich rolę "zagrało" Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Część scen, kiedy Pawlak siedzi w więzieniu, powstała na Świętym Krzyżu. Przedpremiera filmu "Sami swoi. Początek" miała miejsce w lutym 2024 w Kinie Helios w Kielcach.

Czytaj również:

"Minuta Ciszy" (2022 i 2024)

To komediodramat, który opowiada o kulisach branży pogrzebowej. Wiele scen do serialu kręcono w Bodzentynie (powiat kielecki), który wcielił się w rolę miejscowości Boża Wola. Pierwszy sezon serialu ruszył w 2022 roku, kolejny w 2024.

O kulisach powstawania tej produkcji pisaliśmy tutaj:

Pisząc artykuł posiłkowałem się między innymi materiałami serwisu internetowego FilmPolski.pl.

Poniżej kadr z planu filmowego "Samych swoich. Początku" w Tokarni.

Sami swoi. Początek

i

Autor: Piotr Stańczak Na pierwszym planie Karol Dziuba, odtwórca roli młodego Kargula, na planie w Tokarni.

Filmowcy uwielbiają te świętokrzyskie miejsca

Ruiny zamku w Chęcinach to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Polsce, często goszczące w filmach historycznych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku skansenu w pobliskiej Tokarni. Na przełomie lat ekipy filmowe odwiedzały m.in. także Święty Krzyż i okolice Łysej Góry, Sandomierz, Sielpię koło Końskich lub też położony w sercu Gór Świętokrzyskich Bodzentyn.

Wśród znanych miejsc w samych Kielcach trzeba wskazać Pałacyk Zielińskiego - Dom Środowisk Twórczych, sąsiadujący z nim Pałac Biskupów Krakowskich czy Muzeum Zabawek i Zabawy.

Słynni aktorzy na planach filmowych w Świętokrzyskiem

Podczas nagrywania wspomnianych, słynnych produkcji, na ziemi świętokrzyskiej pojawiała się plejada popularnych, polskich aktorek i aktorów. Część odtwórców pamiętnych ról już nie żyje... Oto wybrani artyści:

  • Tadeusz Łomnicki – wystąpił w „Panu Wołodyjowskim” oraz "Przygodach Pana Michała".
  • Magdalena Zawadzka – żona pułkownika, tytułowego bohatera „Pana Wołodyjowskiego”.
  • Leonard Pietraszak, Ryszard Pietruski – grał w serialu „Czarne chmury”.
  • Artur Żmijewski - odtwórca tytułowej roli w serialu "Ojciec Mateusz".
  • Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak – zagrał jedne z głównych ról w „Wołyniu”.
  • Robert Więckiewicz – zagrał jedną z kluczowych ról w serialu "Minuta ciszy".
  • Michał Żebrowski, Zbigniew Zamachowski – zagrali w „Wiedźminie”.
  • Karol Dziuba, Małgorzata Pieczyńska - odtwórcy jednych z głównych ról w serialu "Dewajtis".
  • Adam Bobik, Paulina Gałązka, Anna Dymna - znaleźli się wśród odtwórców ważnych ról w filmie "Sami swoi. Początek".
  • Marek Siudym, Janusz Chabior - byli w głównej, aktorskiej obsadzie "Wyklętego".

Polecamy:

Poniżej dawne więzienie na Świętym Krzyżu. Tu kręcono niektóre sceny do filmu "Sami swoi. Początek".

Sami swoi. Początek

i

Autor: Piotr Stańczak Dawne więzienie na Świętym Krzyżu. Tu kręcono część scen z udziałem młodego Kazimierza Pawlaka.
55 lat temu na Zamku Królewskim w Chęcinach kręcono sceny do filmu "Pan Wołodyjowski"
Kielce Radio ESKA Google News
Autor:
QUIZ. Wiesław Gołas, słynny aktor pochodził z Kielc. Co nim wiesz, pamiętasz jego filmy?
Pytanie 1 z 10
Do której z niżej wymienionych szkół w Kielcach uczęszczał Wiesław Gołas?