Spis treści
- Odrowąż miał stąd "bliżej niż dalej"
- Bliżyn na trasie króla z Krakowa pod Grunwald
- "Przystań Bliżyn" na pamiątkę
- Znane i historyczne miejsca Bliżyna
- Znany rezerwat w pobliżu
Jest otoczony lasami, płynie tutaj rzeka Kamienna (w stronę Skarżyska, Starachowic i Ostrowca Świętokrzyskiego), letnią atrakcją turystyczną jest zalew. To dobre miejsce do spacerów, wypraw nordic walking, rowerowych wycieczek czy choćby na grzybobranie. Nie brakuje atrakcji przyrodniczych i miejsc pamięci. Mowa o Bliżynie, miejscowości znajdującej przy trasie krajowej numer 42, na odcinku Skarżysko-Kamienna - Końskie oraz szlaku kolejowym Skarżysko - Łódź.
Odrowąż miał stąd "bliżej niż dalej"
Bliżyn w 2010 roku hucznie świętował 600-lecie swojej miejscowości! To właśnie wtedy na placu obok Urzędu Gminy stanął pomnik króla Władysława Jagiełło. Nieprzypadkowo, bowiem historia powstania Bliżyna związana jest właśnie z tym monarchą, który zapoczątkował w Polsce Dynastię Jagiellonów. Zanim jednak do niego przejdziemy, warto przypomnieć legendę, związaną z nazwą miejscowości. Według podań Święty Jacek Odrowąż, polski dominikanin i kaznodzieja wędrował tędy na Święty Krzyż, zmęczony miał w pewnym momencie stwierdzić, że stąd do celu ma już "bliżej niż dalej".
Bliżyn na trasie króla z Krakowa pod Grunwald
Autorem najstarszej, datowanej wiadomości o Bliżynie, jest słynny kronikarz Jan Długosz, który opisał podróż Władysława Jagiełły ze swym orszakiem z Krakowa pod Grunwald w 1410 roku.
Jagiełło miał gościć w Bliżynie 21 i 22 czerwca 1410 roku. Zatrzymał się prawdopodobnie u swojego dworzanina Piotra Szafrańca z Pieskowej Skały. W tym samym miesiącu król udał się również do Nowej Słupi, stamtąd pieszo wspiął się na Święty Krzyż. modlił się i pod tamtejszym klasztorem rozdawał jałmużnę. Król, według legend, w tych dniach miał też odwiedzić między Zagnańsk (około 20 kilometrów na południe od Bliżyna) i zatrzymać się pod słynnym Dębem Bartkiem. Jak wiadomo, działo się kilka tygodni przed Bitwą pod Grunwaldem z Krzyżakami (odbyła się 15 lipca).
"Przystań Bliżyn" na pamiątkę
Na pamiątkę wizyty króla co roku odbywa się impreza "Przystań Bliżyn", z koncertami oraz różnymi atrakcjami. Centrum wydarzeń jest plac obok "Zameczku", gdzie swoją siedzibę ma Gminny Ośrodek Kultury. W 2010 roku, 600 lat po przyjeździe monarchy, obok Urzędu Gminy stanął jego pomnik. Imponuje swoim wyglądem, budzi ciekawość, szczególnie turystów i tych, którzy w tych stronach goszczą po raz pierwszy lub powracają tutaj po wielu latach. Wykonawcą pomnika był miejscowy rzeźbiarz Paweł Osóbka. Dziewięć lat po odsłonięciu, w 2019 roku, postument doczekał się renowacji.
- Jagiełło odwiedził jeszcze Bliżyn w 1419 roku. Kolejna wzmianka chronologiczna pochodzi z 1442 roku i dotyczy informacji zakupu wsi Blizyn przez Krystyna z Karwic od Piotra Szafrańca. Rejestr poboru łanowego z 1510 roku podaje, że w osadzie znajdowała się karczma, dwie kuźnice oraz osiem łanów kmiecich. Przez obszar obecnej gminy Bliżyn w XIII i XIV w. przebiegała główna droga handlowa od Morza Czarnego do Bałtyku poprzez Lwów, Sandomierz, Opatów, Wąchock, Opoczno, Łęczycę, Toruń - historyczne dzieje przytacza na stronie internetowej Urząd Gminy Bliżyn.
Znane i historyczne miejsca Bliżyna
Jednym z ciekawych historycznie miejsc w Bliżynie jest także zabytkowy, modrzewiowy kościółek Świętej Zofii, wzniesiony w 1818 roku. Obok niego znajdują się nagrobki właścicieli tej oraz okolicznych miejscowości. Już pod koniec XIX wieku powstał obecny kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Ludwika. Wielu mieszkańców zajmowało się dawniej wyrabianiem węgla drzewnego i wytapianiem żelaza. W dziewiętnastym wieku działały tutaj zakłady górnicze z odlewnią, którymi zarządzała rodzina Platerów. W czasie II wojny światowej, na terenie późniejszych Kieleckich Zakładów Farb i Lakierów "Polifarb", Niemcy utworzyli obóz dla jeńców radzieckich, potem przekształcony na obóz przymusowej pracy dla Polaków i Żydów. Od 1944 roku był on filią obozu koncentracyjnego na lubelskim Majdanku.
Znany rezerwat w pobliżu
Z przyrodniczych atrakcji warto wskazać choćby Rezerwat Świnia Góra. Także w jego pobliżu, co roku odbywają się pikniki kawaleryjskie, upamiętniające potyczki partyzantów "Hubala" z Niemcami.
Gmina Bliżyn dziś należy do jednej z najbardziej rozległych w powiecie skarżyskim. Od 2008 roku nieprzerwanie wójtem jest tam Mariusz Walachnia. Warto odwiedzić tę miejscowość lub gminę, bez względu na porę roku. Gdzie leży Bliżyn? Zobaczcie na mapie poniżej.
Czytaj również:
- Największy grzejnik na świecie stoi w Świętokrzyskiem! To dawny symbol Stąporkowa, dziś jest turystyczną ciekawostką
- Dawna huta - klimatyczne miejsce 20 kilometrów od Kielc! Lubią je turyści i... nowożeńcy
- Lasy Suchedniowskie jak Białowieża. Czy powstanie tu nowy rezerwat przyrody? Galeria zdjęć