Spis treści
Pierwszy Wielki Wyścig Patyków na Wiśle odbędzie się w sobotę 26 kwietnia, przy bulwarze imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego nad Wisłą w Sandomierzu. Początek o godzinie 15.00. Biuro zawodów będzie czynne tego dnia już od dziewiątej.
400 patyków popłynie Wisłą
Odbędą się dwa wyścigi: Dziecięcy i Główny. Łącznie popłynie 400 patyków. Wygra ten który jako pierwszy dopłynie do mety. Wyścig będzie w pełni profesjonalny bo na mecie będą czekały na patyki fotokomórki, które zarejestrują zwycięskie patyki, ale to nie wszystko! Główną nagrodą w wyścigu są… 3 patyki, czyli 3000 złotych! Pula nagród losowych wynosi 15 tysięcy złotych - zapowiadają organizatorzy imprezy z Operacji Czysta Rzeka z Janowa Podlaskiego na Lubelszczyźnie.
Chętni do udziału w nietypowych zmaganiach mogą zapisywać się online do 23 kwietnia, za pośrednictwem strony internetowej competitions.timekeeper.pl, ewentualnie także w sobotę, trzy dni później, we wspomnianym wyżej biurze zawodów.
Dyrektorem imprezy jest Piotr Popławski, on też udziela szczegółowych informacji na temat wyścigu - za pośrednictwem e-maila [email protected] lub pod numerem telefonu 505-281-284.
Zasady wyścigu
W wyścigu biorą udział patyki o długości do 60 centymetrów, dostarczone i oznakowane przez organizatora. Wpuszczone na rzekę pokonają dystans wskazany w regulaminie (250 metrów w Wyścigu Dziecięcym, 750 m w Wyścigu Głównym). Patyk, który pierwszy dociera na metę zwycięży w wyścigu.
Harmonogram zawodów
- 9:00 Otwarcie biura zawodów,
- 15:00 Oficjalne otwarcie Wielkiego Wyścigu Patyków,
- 15:15 Start Wyścigu Dziecięcego,
- 15:45 Start Wyścigu Głównego o 3 PATYKI,
- 16:00 Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie Nagrody Głównej,
- 16:10 Konkurs nagród dodatkowych,
- 17:00 Zakończenie.
Opłata startowa online od uczestnika wynosi 5 złotych w przypadku dzieci oraz 10 zł od startującego w głównym wyścigu. W dniu zmagań, wpisowe w biurze zawodów jest już wyższe - to odpowiednio 10 i 20 złotych.
Pierwsza taka impreza w Polsce?
- Patyki są mają standardowe rozmiary, podobną grubość, długość i średnicę. Każdy patyk ma przypisany numer startowy, który losuje uczestnik wyścigu. Sześciu sędziów z kamerkami będzie czuwało nad tym, aby wszystko przebiegało zgodnie z zasadami - informuje dyrektor zawodów Piotr Popławski i dodaje: - To jest pierwsze takie przedsięwzięcie w historii Operacji Czysta Rzeka. Myślę jednak, że może to być też w ogóle pierwszy taki, profesjonalnie przeprowadzony wyścig w Polsce. Pomysłodawcą imprezy jest Daniel Parol, prezes naszej organizacji - dodaje Popławski.
Ogólnie cała akcja odbywa się od siedmiu lat. Grupa zainteresowanych osób tworzy sztab, rejestruje go na stronie internetowej organizacji, później sprząta części różnych rzek oraz ich bezpośrednie otoczenie. Operacja Czyta Rzeka zaczynała przedsięwzięcie nad Bugiem na Podlasiu, potem akcja się zaczęła rozszerzać, teraz objęła praktycznie całą Polskę.
Oto najsłynniejsze miejsca w Sandomierzu - zobacz galerię zdjęć poniżej.