Wolica w gminie Chęciny

i

Autor: Piotr Stańczak Wolica w gminie Chęciny. Mieszka tu ponad tysiąc osób.

Zobacz dane!

Najpopularniejsze nazwy wsi w Świętokrzyskiem. Sprawdź, gdzie znajdują się te miejscowości

2024-07-15 8:42

W województwie świętokrzyskim jest obecnie ponad 2400 wsi. W których gminach jest ich najwięcej? Sprawdziliśmy, jakie nazwy wsi w naszym regionie są najpopularniejsze? Najczęściej powtarza się Podlesie, ale są też inne. Zobacz poniżej.

Według danych serwisu Polska w liczbach z 2022 roku, w województwie świętokrzyskim 1198 miejscowości znajduje się w gminach wiejskich, natomiast 1287 w gminach miejsko-wiejskich. Pod tym względem przoduje Busko-Zdrój. Tam są 64 wsie, natomiast najmniej - cztery - znajdują się w gminie Suchedniów w powiecie skarżyskim.

Najpopularniejsze nazwy wsi w Świętokrzyskiem

Miejscowości o tych samych nazwach znajdziemy w różnych częściach województwa świętokrzyskiego. Najpopularniejsze to:

  • Podlesie - 11 wsi w regionie o tej nazwie
  • Wolica - 9
  • Wymysłów - 8
  • Zagórze - 8
  • Zalesie - 7

Jeśli chodzi o Podlesie, najliczniejsze pod względem mieszkańców jest to w gminie Pierzchnica w powiecie kieleckim (292 osoby), drugie miejsce zajmuje wieś w gminie Radoszyce w powiecie koneckim (263), natomiast trzecie w gminie Tuczępy w powiecie buskim (217).

Gdzie najwięcej mieszkańców?

Najwięcej wsi o nazwie Podlesie - po 3 - mamy w powiatach buskim (w gminach Busko-Zdrój, Solec-Zdrój i Tuczępy), jędrzejowskim (w gminach Oksa, Słupia i Wodzisław), po dwie w kieleckim (gm. Bodzentyn i Piechnica) i staszowskim (gm. Bogoria oraz Oleśnica), jedną w koneckim, we wspomnianej gminie Radoszyce.

Spośród pięciu wyżej wymienionych wsi najliczniejsza jeśli chodzi o zaludnienie jest Wolica w podkieleckiej gminie Chęciny. Mieszka tam 1107 osób. Drugie miejsce zajmuje Wymysłów w gminie Kunów w powiecie ostrowieckim (572). Blisko pół tysiąca mieszkańców (dokładnie 493) ma też Krajno-Zagórze w gminie Górno w powiecie kieleckim.

Czytaj również:

Zobacz najpiękniejsze widoki na Kielce z Telegrafu, Karczówki oraz Kadzielni - galeria zdjęć poniżej.

QUIZ. Góry Świętokrzyskie - miejsca, ludzie i legendy. Czy znasz je dobrze?

Pytanie 1 z 10
Czy węgierski królewicz, Święty Emeryk, przebywający przed wiekami w Górach Świętokrzyskich, poznał osobiście polskiego króla Bolesława Krzywoustego?